Նախագահը մասնակցել է ՀՀ ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտների ավարտական հանդիսավոր միջոցառմանը
25 Օգոստոսի, 2017 14:25
Հանրապետության Նախագահ, զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը օգոստոսի 25-ին երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ Սարդարապատի հուշահամալիրում մասնակցել է ռազմաուսումնական հաստատությունների 2016-2017 ուսումնական տարվա շրջանավարտների ավարտական հանդիսավոր միջոցառմանը:
Նախագահը ողջունել է արարողության մասնակիցներին, շնորհավորել ռազմաուսումնական հաստատությունների 2017թ. շրջանավարտներին ավարտական արարողության կապակցությամբ և մաղթել բարի ծառայություն ու մեծ հաջողություններ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով թվով 279 շրջանավարտների շնորհվել է առաջին սպայական «Լեյտենանտ» զինվորական կոչում: Միջոցառման շրջանակներում ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտները ստացել են իրենց ավարտական փաստաթղթերը և դաշույնները, որոնք նրանց հանձնել են Հանրապետության Նախագահը և Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամները:
Հանրապետության Նախագահն արարողության կապակցությամբ հանդես է եկել ելույթով:
Միջոցառումն ավարտվել է մարտական դրոշներին շրջանավարտների հրաժեշտի արարողությամբ և հանդիսավոր քայլերթով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը ռազմաուսումնական հաստատությունների 2016-2017 ուսումնական տարվա շրջանավարտների ավարտական հանդիսավոր միջոցառման ժամանակ
Սիրելի՛ շրջանավարտներ,
Հարգելի՛ զինվորականներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ ձեր կյանքի այս կարևոր փուլն ամփոփելու կապակցությամբ: Դուք հաջողությամբ ավարտեցիք ուսումը և այստեղից կմեկնեք ծառայության՝ ձեր նվիրական առաքելությունն իրականացնելու նպատակով:
Դուք լինելու եք առաջնագծում, զորամասերում, շտաբներում, թիկունքում: Որտեղ էլ որ լինեք, լինելու եք հրամանատարներ, որոնց խոսքին հետևելու են մեր քաջարի զինվորները:
Կասկած չունեմ, որ դուք առաջին հերթին լինելու եք խստապահանջ ինքներդ ձեր նկատմամբ: Եվ հենց դրա շնորհիվ ձեզ իրավունք եք վերապահելու լինել պահանջկոտ նաև ձեր ենթակաների նկատմամբ: Դուք նրանց առաջնորդելու եք ձեր օրինակով, ձեր բարոյական կերպարով: Դուք նրանց համար դառնալու եք ընտանիք, ավագ եղբայր, խորհրդատու:
Վստահ եմ, որ հենց այդպիսի ավագ եղբայրներ և փորձառու խորհրդատուներ դուք պիտի գտնեք ձեր վերադասների մեջ: Նրանք արդեն անցել են այդ նույն ճանապարհով: Նրանք պետք է օգնեն ձեզ՝ խուսափելու իրենց կատարած սխալներից, պետք է ապավեն և հենարան դառնան ձեզ:
Հենց այդպիսի մի մեծ ընտանիք է Հայոց բանակը: Հենց այդպիսի մի մեծ ընտանիք է մեր ողջ երկիրը: Պատմահայր Մովսես Խորենացին ասում էր, թե «մենք փոքր ածու ենք»: Այո՛, մենք փոքր ածու ենք, թեպետ սակավաթիվ, բայց զորեղ այն միասնությամբ, որը բնորոշ է ամուր ազգին, ամուր ընտանիքին:
Մենք պետք է հիշենք, որ «ազգ» բառի առաջնային իմաստը հայերենում ընտանիքն ու գերդաստանն է: Ձեր ծառայության նպատակը ձեր ընտանիքի, ձեր գերդաստանի, ձեր ազգի անվտանգությունը և խաղաղությունը երաշխավորելն է:
«Մեկը՝ բոլորի և բոլորը՝ մեկի համար» կարգախոսը դրվեց մեր բանակի հիմքում: Եվ այդ բանակը դարձավ ժողովրդական բանակ, որը միավորեց շինականին և գրողին, վարորդին և ծրագրավորողին, ոսկերչին և երաժշտին: Այդ համաժողովրդական ջանքն էր, որ պաշտպանեց Արցախ աշխարհը և այսօր էլ շարունակում է երաշխավորել նրա անվտանգությունը:
Զինվորական ծառայությունը կոփում է Հայաստանի քաղաքացու մի նոր տեսակ. դա իր հողի վրա ամուր կանգնած, իր ուժերի մեջ վստահ, իր զինակիցներին սատարող, իր թիկունքի ամրությանը չկասկածող տեսակն է: Այդ տեսակը դաստիարակում են ընտանիքում ձեր ծնողները, և հենց այդ նույն դաստիարակությունը դուք տալու եք ձեր զավակներին: Այդ տեսակը կրթություն է ստանում մեր դպրոցներում՝ ուսուցիչներից սովորելով զատել լավը վատից, բարին՝ չարից, արդարը՝ անարդարից:
Այդ դրական արժեքների և ազատության վրա ենք մենք կառուցում մեր երկիրը, պաշտպանում մեր դատը և մեր հողը: Դրա շնորհիվ է, որ մենք հաղթել ենք ռազմի դաշտում և ամուր ենք մեր դիրքերում: Դուք, հարգելի՛ զինվորականներ, այդ դիրքերի առաջամարտիկներն եք, սահմանապահ ու դիրքապահ պաշտպաններն եք:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի սպայակույտը հայ մտավորականության, մեր ժողովրդի սերուցքի մի նոր տեսակ է: Այդ տեսակի առաջացումը հնարավոր էր Հայաստանի անկախ պետության շնորհիվ: Եվ մեր պետությունն ամեն ինչ անելու է իր փառապանծ զինվորական զավակների խնդիրները լուծելու համար:
Այստեղ, ուր թևածում է Սարդարապատի հերոսների ոգին, մենք բոլորս պետք է գիտակցենք պատմական պատասխանատվության այն բեռը, որ ստանձնում ենք մեր ուսերին: Դա ոչ միայն այսօրվա Հայաստանի անվտանգությունն է, այլև մեր պետականության հարատևությունն ապահովելու պատասխանատվությունը:
Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ: Մաղթում եմ բոլորիդ բարի ծառայություն և մեծ հաջողություններ: Դրանք, անկասկած, լինելու են մեր ողջ ժողովրդի հաջողությունները:

PRESIDENT ATTENDS SOLEMN GRADUATION CEREMONY OF GRADUATES OF MILITARY-EDUCATIONAL INSTITUTIONS OF THE MINISTRY OF DEFENSE OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
25 August, 2017 14:25
Supreme Commander-in-Chief of RA Armed Forces, President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan joined today the country’s top leadership to attend the graduation ceremony of 2016-2017 academic year graduates of military-educational institutions at Sardarapat memorial complex.
The President welcomed the participants, congratulated the graduates of military-educational institutions on the graduation ceremony, wishing them good service and every success.
In accordance with the order signed by the Minister of Defense of the Republic of Armenia, 279 graduates have been awarded the first commissioned officer title of Lieutenant. Within the framework of the event, the graduates of military educational institutions received their graduation documents and daggers, which were handed in by the President of the Republic and the National Security Council members. The President of Armenia delivered a speech on that occasion.
The event ended with a farewell ceremony to combat flags and a ceremonious military march.
***
Statement by President Serzh Sargsyan at the graduation ceremony of 2016-2017 academic year graduates of military-educational institutions
Dear Graduates,
Dear Servicemen,
I sincerely congratulate you on completion of this important stage in your life. You have successfully completed your studies and will depart from here to serve your dedicated mission.
You will be at the frontline, at the military units, at the headquarters and in the rear. Wherever you may go, you will assume the role of a commander followed by our courageous soldiers.
I have no doubt that first of all you will be exacting with yourself that will entitle you to be as much exacting towards your subordinates who are supposed to follow your example, your moral image. You will become a family member, elder brother and a counselor for them.
I am confident that either your superiors will act as such senior brothers and experienced advisors. They have already passed that same path. They should help you avoid the mistakes they have made, they must rely on and support you.
The Armenian army is just such a large family. Our country is just such a large family. Movses Khorenatsi used to say, “We are a small nation.” Yes, we are small, yet powerful, strong with unity characteristics of a [powerful nation and family.
We must remember that the primary meaning of the word “nation” is family and dynasty. The purpose of your service is to ensure the safety and peace of your family, your dynasty, your nation.
The “One for all and all for one” slogan is at the heart of our armed forces, which became the people’s army uniting the countrymen and the writers, the drivers and the software developers, the jewelers and the musicians. It was just that national effort that defended Artsakh and continues to guarantee its security.
The military service brings up a new type of Armenian citizen - firmly standing on the ground, confident in their strength, supporting their companions, confident about the strength of the rear. This type is brought up by your parents in the family, and the same will be handed down to your children. This type is trained in our schools, learning from teachers to distinguish between good and bad, good, evil, and injustice.
On these positive values and freedom we build our country, defend our cause and our land. That is why we won in the battlefield and are strong in our positions. Dear servicemen, you are just the leaders in those positions: you are the guardians of our frontiers.
The staff of commissioned officers of the Armed Forces of the Republic of Armenia features a new type of Armenian intellectuals thanks to Armenia’s independent statehood. And our State will do its utmost to solve the problems of its glorious soldiers.
Here, where the spirit of the Sardarapat heroes flies, we all have to understand the burden of historical responsibility that we have on our shoulders. It is not only the security of today’s Armenia, but also the responsibility to ensure the continuity of our statehood.
Reiterating my congratulations, I wish you all good service and great achievements that will undoubtedly be the success of the whole nation.