Նախագահը մասնակցել է ՀՀ ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտների ավարտական հանդիսավոր միջոցառմանը
25 Օգոստոսի, 2017 14:25
Հանրապետության Նախագահ, զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը օգոստոսի 25-ին երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ Սարդարապատի հուշահամալիրում մասնակցել է ռազմաուսումնական հաստատությունների 2016-2017 ուսումնական տարվա շրջանավարտների ավարտական հանդիսավոր միջոցառմանը:
Նախագահը ողջունել է արարողության մասնակիցներին, շնորհավորել ռազմաուսումնական հաստատությունների 2017թ. շրջանավարտներին ավարտական արարողության կապակցությամբ և մաղթել բարի ծառայություն ու մեծ հաջողություններ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով թվով 279 շրջանավարտների շնորհվել է առաջին սպայական «Լեյտենանտ» զինվորական կոչում: Միջոցառման շրջանակներում ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտները ստացել են իրենց ավարտական փաստաթղթերը և դաշույնները, որոնք նրանց հանձնել են Հանրապետության Նախագահը և Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամները:
Հանրապետության Նախագահն արարողության կապակցությամբ հանդես է եկել ելույթով:
Միջոցառումն ավարտվել է մարտական դրոշներին շրջանավարտների հրաժեշտի արարողությամբ և հանդիսավոր քայլերթով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը ռազմաուսումնական հաստատությունների 2016-2017 ուսումնական տարվա շրջանավարտների ավարտական հանդիսավոր միջոցառման ժամանակ
Սիրելի՛ շրջանավարտներ,
Հարգելի՛ զինվորականներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ ձեր կյանքի այս կարևոր փուլն ամփոփելու կապակցությամբ: Դուք հաջողությամբ ավարտեցիք ուսումը և այստեղից կմեկնեք ծառայության՝ ձեր նվիրական առաքելությունն իրականացնելու նպատակով:
Դուք լինելու եք առաջնագծում, զորամասերում, շտաբներում, թիկունքում: Որտեղ էլ որ լինեք, լինելու եք հրամանատարներ, որոնց խոսքին հետևելու են մեր քաջարի զինվորները:
Կասկած չունեմ, որ դուք առաջին հերթին լինելու եք խստապահանջ ինքներդ ձեր նկատմամբ: Եվ հենց դրա շնորհիվ ձեզ իրավունք եք վերապահելու լինել պահանջկոտ նաև ձեր ենթակաների նկատմամբ: Դուք նրանց առաջնորդելու եք ձեր օրինակով, ձեր բարոյական կերպարով: Դուք նրանց համար դառնալու եք ընտանիք, ավագ եղբայր, խորհրդատու:
Վստահ եմ, որ հենց այդպիսի ավագ եղբայրներ և փորձառու խորհրդատուներ դուք պիտի գտնեք ձեր վերադասների մեջ: Նրանք արդեն անցել են այդ նույն ճանապարհով: Նրանք պետք է օգնեն ձեզ՝ խուսափելու իրենց կատարած սխալներից, պետք է ապավեն և հենարան դառնան ձեզ:
Հենց այդպիսի մի մեծ ընտանիք է Հայոց բանակը: Հենց այդպիսի մի մեծ ընտանիք է մեր ողջ երկիրը: Պատմահայր Մովսես Խորենացին ասում էր, թե «մենք փոքր ածու ենք»: Այո՛, մենք փոքր ածու ենք, թեպետ սակավաթիվ, բայց զորեղ այն միասնությամբ, որը բնորոշ է ամուր ազգին, ամուր ընտանիքին:
Մենք պետք է հիշենք, որ «ազգ» բառի առաջնային իմաստը հայերենում ընտանիքն ու գերդաստանն է: Ձեր ծառայության նպատակը ձեր ընտանիքի, ձեր գերդաստանի, ձեր ազգի անվտանգությունը և խաղաղությունը երաշխավորելն է:
«Մեկը՝ բոլորի և բոլորը՝ մեկի համար» կարգախոսը դրվեց մեր բանակի հիմքում: Եվ այդ բանակը դարձավ ժողովրդական բանակ, որը միավորեց շինականին և գրողին, վարորդին և ծրագրավորողին, ոսկերչին և երաժշտին: Այդ համաժողովրդական ջանքն էր, որ պաշտպանեց Արցախ աշխարհը և այսօր էլ շարունակում է երաշխավորել նրա անվտանգությունը:
Զինվորական ծառայությունը կոփում է Հայաստանի քաղաքացու մի նոր տեսակ. դա իր հողի վրա ամուր կանգնած, իր ուժերի մեջ վստահ, իր զինակիցներին սատարող, իր թիկունքի ամրությանը չկասկածող տեսակն է: Այդ տեսակը դաստիարակում են ընտանիքում ձեր ծնողները, և հենց այդ նույն դաստիարակությունը դուք տալու եք ձեր զավակներին: Այդ տեսակը կրթություն է ստանում մեր դպրոցներում՝ ուսուցիչներից սովորելով զատել լավը վատից, բարին՝ չարից, արդարը՝ անարդարից:
Այդ դրական արժեքների և ազատության վրա ենք մենք կառուցում մեր երկիրը, պաշտպանում մեր դատը և մեր հողը: Դրա շնորհիվ է, որ մենք հաղթել ենք ռազմի դաշտում և ամուր ենք մեր դիրքերում: Դուք, հարգելի՛ զինվորականներ, այդ դիրքերի առաջամարտիկներն եք, սահմանապահ ու դիրքապահ պաշտպաններն եք:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի սպայակույտը հայ մտավորականության, մեր ժողովրդի սերուցքի մի նոր տեսակ է: Այդ տեսակի առաջացումը հնարավոր էր Հայաստանի անկախ պետության շնորհիվ: Եվ մեր պետությունն ամեն ինչ անելու է իր փառապանծ զինվորական զավակների խնդիրները լուծելու համար:
Այստեղ, ուր թևածում է Սարդարապատի հերոսների ոգին, մենք բոլորս պետք է գիտակցենք պատմական պատասխանատվության այն բեռը, որ ստանձնում ենք մեր ուսերին: Դա ոչ միայն այսօրվա Հայաստանի անվտանգությունն է, այլև մեր պետականության հարատևությունն ապահովելու պատասխանատվությունը:
Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ: Մաղթում եմ բոլորիդ բարի ծառայություն և մեծ հաջողություններ: Դրանք, անկասկած, լինելու են մեր ողջ ժողովրդի հաջողությունները:

ПРЕЗИДЕНТ ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В ТОРЖЕСТВЕННОМ ВЫПУСКНОМ МЕРОПРИЯТИИ ВОЕННЫХ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ МО РА
Президент Республики, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Серж Саргсян сегодня вместе с высшим руководством страны в Сардарапатском мемориальном комплексе принял участие в торжественном выпускном мероприятии выпускников военных учебных заведений 2016-2017 учебного года. Президент приветствовал участников церемонии, поздравил выпускников 2017 года военных учебных заведений в связи с завершением учёбы и пожелал доброй службы и больших успехов.
Приказом МО РА 279 выпускникам присвоено первое офицерское звание лейтенанта. В рамках мероприятия выпускники военных учебных заведений получили свои выпускные документы и погоны, которые им вручили Президент Республики и члены СНБ. Президент Республики в связи с церемонией выступил с речью.
Мероприятие завершилось церемонией прощания выпускников с боевыми знаменами и торжественным парадом.
***
Речь президента Сержа Саргсяна во время торжественного выпускного мероприятия выпускников 2016-2017 учебного года военных учебных заведений
Дорогие выпускники!
Уважаемые военнослужащие!
Сердечно поздравляю вас с окончанием этого важного этапа в вашей жизни. Вы успешно завершили учебу и отсюда отправитесь на службу с целью выполнения вашей священной миссии.
Вы будете на передовой, в воинских частях, в штабах, в тылу. Где бы вы ни были вы будете командирами, чьему слову будут следовать наши храбрые солдаты.
У меня нет сомнений, что вы в первую очередь будете требовательными сами к себе. И именно благодаря этому будете иметь право быть требовательными также по отношению к своим подчиненным.
Вы будете вести их своим примером, своим нравственным обликом. Вы станете для них семьей, старшими братьями, советчиками.
Уверен, что именно таких старших братьев и опытных советчиков вы найдете среди своих вышестоящих начальников. Они уже прошли этим же путем. Они должны помочь вам избежать совершенных ими ошибок, должны стать вам опорой.
Именно такой большой семьей является Армянская армия. Именно такой большой семьей является вся наша страна. Отец армянской историографии Мовсес Хоренаци говорил, что «мы – небольшая грядка». Да, мы – небольшая грядка, хоть и немногочисленны, но сильны тем единством, которое характерно для крепких народов, крепких семей.
Мы должны помнить, что изначальный смысл слова «народ» в армянском – семья и род. Цель вашей службы – гарантировать безопасность и мир вашей семьи, вашего рода, вашего народа.
Уважаемые военнослужащие,
Девиз «один за всех и все за одного» был заложен в основу нашей армии. И эта армия стала народной армией, которая объединила строителя и писателя, шофера и программиста, ювелира и музыканта. Это всенародное усилие защитило Арцахскую землю и сегодня продолжает гарантировать ее безопасность.
Военная служба закаляет новый образ гражданина Армении: это прочно стоящий на своей земле, уверенный в своих силах, поддерживающий своих соратников, не сомневающийся в прочности своего тыла образ. Этот образ воспитывают в семье ваши родители, и именно это воспитание вы будете давать своим детям. Этот образ получает образование в наших школах, учась отделять хорошее от плохого, добро от зла, справедливое от несправедливого.
На этих позитивных ценностях и на свободе мы строим свою страну, защищаем свое дело и свою землю. Благодаря этому мы победили на поле боя и прочно стоим на наших позициях. Вы, уважаемые военнослужащие, являетесь передовыми воинами этих позиций, защитниками границ и позиций.
Офицерский состав Вооруженных сил Республики Армения – новый вид армянской интеллигенции, элиты нашего народа. Возникновение этого вида стало возможным благодаря независимому государству Армения. И наше государство сделает все для решения проблем своих славных военных сынов.
Здесь, где парит дух героев Сардарапата, мы все должны осознать тот груз исторической ответственности, который принимаем на свои плечи. Это не только безопасность сегодняшней Армении, но и ответственность за обеспечение вечности нашей государственности.
Уважаемые военные!
Вновь поздравляю вас. Желаю вам всем доброй службы и больших, больших успехов. Они, несомненно, будут успехами всего нашего народа.