8 Օգոստոսի, 2017 11:04
Երեկ երեկոյան ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկություն էին տարածել այն մասին, որ հայկական զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել ադրբեջանական Գարալար գյուղի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում էր ստացել 13-ամյա երեխա։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կտրականապես հերքում է վերը նշված տեղեկությունը և հայտարարում, որ երեկ երեկոյան և անցած գիշերվա ընթացքում հայկական զինված ուժերը, հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով, որևէ զինատեսակից կրակ չեն բացել։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ևս մեկ անգամ հիշեցնում է, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը երբեք և որևէ պարագայում նշանառության տակ չեն վերցնում խաղաղ բնակավայրերը։
Ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կեղծիքն ի հայտ է գալիս նույնիսկ իրենց տարածած լուսանկարներում, ուր պարզ երևում է, որ երեխայի վերքերն ակնհայտորեն հին են և որևէ կապ չեն կարող ունենալ օգոստոսի 7-ին իբր ստացած բեկորային վնասվածքների հետ:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը կոչ է անում զերծ մնալ նոր արկածախնդրություններից, ինչպես նաև նախազգուշացնում, որ որևիցե սադրանքի պարագայում հայկական կողմը դիմելու է պատասխան կոշտ գործողությունների։

8 Августа, 2017 11:04
Вчера вечером азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что подразделения армянских вооруженных сил обстреляли азербайджанское село Гаралар, в результате чего был ранен 13-летний ребенок.
Министерство обороны РА категорически опровергает указанную информацию и заявляет, что вчера вечером и прошлой ночью армянские вооруженные силы не открывали огня из какого-либо вида оружия на всем протяжении армянско-азербайджанской границы.
Министерство обороны РА еще раз напоминает, что вооруженные силы Республики Армения никогда и ни при каких обстоятельствах не берут под прицел мирные населенные пункты.
Фальсификация азербайджанской пропагандистской машины выявляется даже в распространенных ими фотографиях, где ясно видно, что раны ребенка явно старые и не имеют никакого отношения к якобы полученным 7 августа осколочным ранениям.
Министерство обороны Республики Армения призывает военно-политическое руководство Азербайджана воздерживаться от авантюрных шагов и предупреждает, что в случае любой провокации армянская сторона прибегнет к ответным жестким мерам.