26 Հուլիսի, 2017 21:04
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը կտրականապես հերքում է Ադրբեջանի պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարությունների համատեղ հայտարարությունը, ըստ որի, իբր այսօր, ողջ օրվա ընթացքում, Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները գնդակոծել են ադրբեջանական մարտական դիրքերը, ինչպես նաև խաղաղ բնակավայրերը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանի զինված ուժերը սահմանի ողջ երկայնքով որևէ գործողություն չեն իրականացրել և նույնիսկ մեկ կրակոց չեն արձակել։ Ավելին. ի տարբերություն Ադրբեջանի նման մշտական գործելաոճի, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը երբեք և որևէ պարագայում նշանառության տակ չեն վերցնում խաղաղ բնակավայրերը, և պնդումները դրանք գնդակոծելու վերաբերյալ պարզունակ ապատեղեկատվություն են, կամ՝ ադրբեջանական կողմի ապագա սադրանքների համար տեղեկատվական նախապատրաստության փորձ։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը նախազգուշացնում է, որ որևիցե սադրանքի պարագայում հայկական կողմը դիմելու է պատասխան կոշտ գործողությունների և կոչ է անում զերծ մնալ նոր արկածախնդրություններից, որոնք կարող են անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ ողջ տարածաշրջանի համար։
Սին մեղադրանքների գործելաոճից խուսափելու լավագույն տարբերակը 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերի անվերապահ կատարումն է, Նախագահների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացումն ու միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը։

Ministry of Defence Statement
26 July, 2017 21:04The Ministry of Defence of Armenia states that the Armed Forces of Armenia did not undertake any actions or fire a single shot across the entire border.
Moreover, unlike Azerbaijan, the Armed Forces of the Republic of Armenia never and under no circumstances target civilian settlements. These accusations are either a primitive disinformation or an attempted informational preparation of future provocations by the Azerbaijani side.
The Ministry of Defence of the Republic Armenia warns Azerbaijani politico-military leadership of strong measures the Armenian side will take in response to any provocation by Azerbaijan and calls to refrain from plunging into new adventures, which may have unpredictable consequences for the whole region.
The unconditional adherence to the 1994-1995 ceasefire agreements along with implementation of the agreements on expansion of the capacities of the Office of the Personal Representative of the Chairperson-in-Office and establishment of an investigative mechanism of ceasefire violations reached at the level of the Presidents is the best way to avoid the practice of hollow accusations.