Բարեգործական նախաձեռնություն Նորք Մարաշ բժշկական կենտրոնում
Հունիսի 26-ին Նորք-Մարաշ բժշկական կենտրոնը, անվճար հիմունքներով, կազմակերպել է նեղ մասնագիտական բուժզննում՝ ապրիլյան քառօրյա մարտական գործողությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների հարազատների համար։
Վաղ առավոտից կենտրոնի բժիշկները Երևանում և Գյումրիում գրանցված 25 զոհված զինծառայողների հարազատների համար անցկացրել են անվճար խորհրդատվություն և սիրտ-անոթային համակարգի մանրազնին քննություն։
Բացի այդ՝ բուժզննում անցածներին տրամադրվել են անժամկետ հավաստագրեր, որոնց միջոցով  հետագայում նույնպես, սրտանոթային համակարգի հետ կապված հնարավոր խնդիրների ի հայտ գալուն պես, նրանք կարող են անվճար բուժում ստանալ բժշկական կենտրոնում:
Նույն օրն անցկացվել է ապրիլյան մարտական գործողությունների ընթացքում զոհված զինծառայողներին նվիրված հուշ-ցերեկույթ: Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, պետական այրեր, զոհվածների հարազատներ։
Մեկ անգամ ևս արժևորելով զոհված զինծառայողների գործած սխրանքը՝ նախարար Սարգսյանը նշել է. «Մենք բոլորս ազգովի խոնարհվում ենք նրանց ծնողների առջև, քանի որ բանակն առաջին հերթին ուժեղ է դպրոցում և ընտանիքում  հայրենասիրական ոգով դաստիրակված զինվորներով»:
Պաշտպանության նախարարության հետ երկարատև և արդյունավետ համագործակցության, զինծառայողներին և նրանց ընտանիքների անդամներին մասնագիտացված բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար Վիգեն Սարգսյանը Նորք-Մարաշ բժշկական կենտրոնի տնօրեն Լիդա Մուրադյանին պարգևատրել է «Գարեգին Նժդեհ» մեդալով։

Charitable initiative at the Norq Marash medical center
On June 26th, the Norq-Marash military center organized free medical check-ups for family members of servicemen who passed away during the four days of combat operations in April.
Starting from early morning, the medical staff carried out free consultations and detailed cardiovascular examinations on relatives of 25 fallen servicemen who had been registered in Yerevan and Gyumri.
In addition, the relatives were provided with non-term certificates for free cardio-vascular treatments and consultations in the future.
A memorial evening was organized for the fallen servicemen on the same day. Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan, Deputy President of the National Assembly of the Republic of Armenia Eduard Sharmazanov, state officials, and relatives of fallen servicemen took part in the event.
The value of the brave acts carried out by the fallen servicemen was expressed once again. “We all bow before their parents, since the army gains its strength first of all, from the upbringing provided by families and schools,” stated Minister Sargsyan.
Vigen Sarsgsyan awarded the director of the medical center, Lida Muradyan with the “Garegin Nzhdeh” medal for continuous and effective cooperation with the Ministry of Defense and professional medical services provided to servicemen and their family members.