Հունիսի 23-ը ՀՀ զինված ուժերի Թիկունքի օրն է
ՀՀ զինված ուժերի թիկունքային ծառայության կազմավորման 25-րդ տարեդարձի առթիվ ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում հունիսի 23-ին անցկացվել է հանդիսավոր նիստ, որին մասնակցել են անցած 25 տարիներին թիկունքային ստորաբաժանումները ղեկավարած և ծառայության ձևավորմանն ու կայացմանը մասնակցած զինվորականները:
Տոնի առթիվ թիկունքայիններին շնորհավորել և թիկունքային ծառայության նշանակությունը զինված ուժերի մարտունակության ապահովման գործում մեկ անգամ ևս ընդգծել է ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը:
ՀՀ զինված ուժերի թիկունքի կազմավորման 25-րդ տարեդարձի առթիվ, ինչպես նաև ծառայողական պարտականությունները բարեխիղճ կատարելու համար ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի հրամանով մի շարք զինծառայողներ խրախուսվել են գերատեսչական մեդալներով և պատվոգրերով:

June 23rd is logistics day in the holiday calendar of the Armed Forces of the Republic of Armenia.
A meeting took place at the administrative complex of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia on June 23rd, dedicated to 25th anniversary of the establishment of the logistical services in the Armed Forces of the Republic of Armenia. Officers who participated in the establishment and creation of the service throughout the past 25 years took part in the meeting.
The Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, lieutenant-general Movses Hakobyan congratulated the participants and once again stressed the importance of logistics to the combat readiness of the armed forces.
In celebration of the 25th anniversary, a number of officers were awarded with medals and certificates at the command of the Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia.