ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը կմասնակցի սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի միջազգային ցուցահանդեսին
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ-ՊՆ ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 20-ից 22-ը Բելառուսի Հանրապետությունում` Մինսկում, կմասնակցի սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի «ՄԻԼԷՔՍ-2017» 8-րդ միջազգային ցուցահանդեսին:
Դավիթ Փախչանյանի գլխավորած պատվիրակությունը Մինսկում կմասնակցի նաև ՀԱՊԿ ռազմատնտեսական համագործակցության միջպետական հանձնաժողովին առընթեր գործարար խորհրդի և գովազդային-ցուցահանդեսային գործունեության հարցերով համակարգող խորհրդի նիստերին:

A delegation from the Ministry of Defense of the Republic of Armenia will participate in the international exhibition of arms and military equipment
19 May, 2017 17:10
The delegation led by Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia, President of the State Military Industrial Committee, Davit Pakhchanyan, will participate in the “Mileqs - 2017” 8th international exhibition of arms and military equipment, taking place from May 20th to May 22nd in the capital of the Republic of Belarus.
The delegation will also participate in meetings of the executive council and the council on questions concerning advertising and exhibitions adjacent to the CSTO commission on military-economic cooperation.