Հայաստան է այցելել Բելառուսի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը
Հայաստանի Հանրապետության և Բելառուսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունների միջև երկկողմ համագործակցության պլանի համաձայն մայիսի 16-ից 19-ը Հայաստանում էր Բելառուսի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը` ԲՀ զինված ուժերի զորքերի ծառայության վարչության պետ, գնդապետ Վլադիսլավ Բուդիկի և ռազմական ավտոտեսչության պետ, գնդապետ Վալերի Գեյցի գլխավորությամբ:
Այցի ընթացքում պատվիրակության անդամները ծանոթացել են ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության կառուցվածքին, խնդիրներին և գործառույթներին:
Բելառուսի Հանրապետության պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Սամվել Ղուկասյանը: հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հետագա համագործակցության հետ կապված հարցեր, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել փոխգործակցության հետագա զարգացման վերաբերյալ:

A delegation from the Ministry of Defense of the Republic of Belarus is visiting Armenia
In accordance with the bilateral cooperation plan of the Ministries of Defense of the Republic of Armenia and the Republic of Belarus, a delegation from the Republic of Belarus will be in Armenia from May 16th to May 19th. The delegation is led by the Chief of the Troop Service Department of the Armed Forces of the Republic of Belarus, colonel Vladislav Budiki and Chief of the Military Automobile Service, colonel Valeri Gaysi.
During the visit, members of the delegation were acquainted with the structure of the Military Police of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, as well as its activities and the issues it faces.
The delegation was received by the Chief of the Department of Military Police of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, major-general Samvel Ghukasyan. Questions concerning future cooperation were discussed during the meetings and agreements were made concerning the development of cooperation in the future.