Անցկացվել է ՀՀ ԶՈՒ և ՌԴ ԶՈՒ միացյալ խմբավորման հերթական զորավարժությունը
Զինված ուժերի 2017թ. պատրաստության պլանի համաձայն` մարտի 21-ից 25-ն անցկացվել է ՀՀ ԶՈՒ և ՌԴ ԶՈՒ զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման հերթական զորավարժությունը:
«ՀՀ և ՌԴ ԶՈՒ զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման պաշտպանական գործողության նախապատրաստում» թեմայի շրջանակում անցկացված վարժանքների նպատակն էր կատարելագործել կառավարման կետերի աշխատանքային խմբերի ներդաշնակումը, զարգացնել միացյալ խմբավորման գործողությունների նախապատրաստման և անցկացման հմտությունները:
Ըստ զորավարժության սցենարի` պայմանական հակառակորդն ուժեր է կուտակում սահմանամերձ շրջաններում` նպատակ ունենալով հատել ՀՀ պետական սահմանը։ Միացյալ զորախմբում ներգրավված բոլոր ստորաբաժանումները բերվում են մարտական պատրաստականության բարձր աստիճանի։ Որոշում է կայացվում նախապես հաստատված պաշտպանական գործողությունների պլանի կիրառման մասին։ Դրան զուգահեռ իրականացվում է պետական սահմանի պահպանության հատվածի պաշտպանությունը հայկական կողմին փոխանցելու գործողությունը, ՀՀ-ում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի հետ համատեղ անցկացվում են միասնական գործությունների պլանով նախանշված միջոցառումները:
Զորավարժությանը ներգրավված պաշտոնատար անձինք տեղում ճշգրտել են նախատեսված միջոցառումների անցկացման շրջանները, հստակեցվել է դրանց կատարման ժամանակացույցը: ՀՀ ԶՈՒ և ՌԴ ԶՈՒ զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը առաջադրված խնդիրների կատարման, Միացյալ զորախմբի գործողությունների պլանով նախատեսված միջոցառումների ներդաշնակման վերաբերյալ տվել է որոշակի հանձնարարականներ:

The joint forces of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Russian Federation carried out another military exercise
25 March, 2017 21:13In the aim of the exercises, taking place in the context of the "preparation for defensive operations by the joint forces of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Russian Federation" theme, was to improve coordination between working groups in management points, and develop the skills of the joint forces in preparation and execution of operations.
According to the scenario of the exercise, the adversary concentrates its forces in border-adjacent regions, with the goal of crossing the state borders of the Republic of Armenia. All subdivisions included in the exercises were brought to a high level of combat preparedness. Decisions were made concerning the implementation of the pre-approved defensive operations. Simultaneously, operations were carried out to transfer the defense of the state border to the Armenian side, and previously determined steps were carried out with the 102nd base of the Russian Federation.
Officials involved in the exercises immediately adjusted the regions in which the exercise will take place, and specified the time-frame in which the operations should take place. Commander of the Joint Forces of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Russian Federation, major-general Andranik Makaryan, gave several assignments concerning the coordination of planned events by the joint forces.