23 Մարտի, 2017 18:17
Աշխատանքային այցով Հայաստանում է գտնվում Սերբիայի Պաշտպանական համալսարանի պետ, գեներալ-մայոր Մլադեն Վուրունայի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի նպատակն էր ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմաուսումնական հաստատությունների և Սերբիայի պաշտպանական համալսարանի միջև ռազմակրթական ոլորտի վերաբերյալ քննարկումների անցկացումը և համագործակցության ոլորտների նախանշումը:
Այցի շրջանակում կազմակերպվել են սերբական պատվիրակության հանդիպումները ՀՀ ՊՆ ռազմաուսումնական հաստատությունների ղեկավարության և ուսումնական գործընթացի պատասխանատուների հետ: ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական և Ա.Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն համալսարաններում կայացած հանդիպումների ժամանակ ներկայացվել են կրթօջախների կառուցվածքի, գործունեության, դասավանդվող առարկաների և զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ բրիֆինգներ:
Սերբիայի Պաշտպանական համալսարանի պետի գլխավորած պատվիրակությունը եղել է նաև ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում, ծանոթացել Համալսարանի ստեղծման գործընթացին, առաքելությանը և հիմնական խնդիրներին:
Սերբիայի Պաշտպանական համալսարանի պետի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցն ամփոփվել է մարտի 23-ին` ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում համապատասխան ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ, որի ընթացքում կողմերը նախանշել են Հայաստանի և Սերբիայի ռազմաուսումնական հաստատությունների միջև համագործակցության ոլորտները և ուղիները:

23 March, 2017 18:17
The delegation led by the chief of the Serbian defense university, major-general Mladen Vurunay is in Armenia.
The aim of the visit was to carry out discussions and take preliminary notice of areas of cooperation between military-educational instituations of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia and the Serbian defense university.
The delegation met with the leadership of military-educational institutions of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia and individuals responsible for matters concerning education. During meetings at V. Sargsyan Military University and the A. Khanperyanc Military Aviation University of the Ministry of Defens of the Republic of Armenia, reports concerning the structure of the educational institutions, their activities, curricula and development plans were presented.
The delegation led by the Chief of the Serbian defense university also visited the Nation Defense Research University of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, and acquainted itself with the formation of the university, its mission and its main priorities.
The working visit by the delegation led by the chief of the Serbian defense university concluded on March 23rd, during a meeting representatives of relevant subdivisions at the administrative complex of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia. During the final meeting, both sides made preliminary mention of directions and areas for cooperation in military education between Armenia and Serbia.