Սերբիայի Պաշտպանական համալսարանի պատվիրակությունն այցելել է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան
22 Մարտի, 2017 17:44
Սերբիայի Պաշտպանական համալսարանի պատվիրակությունը՝ համալսարանի ռեկտոր, դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-մայոր Մլադեն Վուրունայի գլխավորությամբ մարտի 22-ին այցելել է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան (ՊԱՀՀ):
ՊԱՀՀ-ի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը հյուրերին ներկայացրել է կառույցի ստեղծման գործընթացը, առաքելությունը, նպատակներն ու հիմնական խնդիրները:
Հանդիպման ժամանակ հանգամանալից կերպով ներկայացվել են Համալսարանում կիբեռանվտանգության, տեղեկատվական-հաղորդակցային տեխնոլոգիաների ոլորտներում իրականացվող հետազոտական գործունեությունը, ինչպես նաև կիբեռթվային ռեսուրսների կառավարման ուղղություններով կատարվող հետազոտությունները:
Գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանն իր խոսքում նշել է, որ Համալսարանում կատարվող հետազոտությունների հիման վրա Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանն են ներկայացվում ռազմավարական գնահատումներ և առաջարկություններ:
Մլադեն Վուրունան պատասխան խոսքում հույս է հայտնել, որ Սերբիայի ազգային պաշտպանական համալսարանի պատվիրակության այցը Հայաստանի Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան սկիզբ կդնի երկու հաստատությունների միջև համագործակցությանը:

Делегация Университета обороны Республики Сербия посетила Национальный исследовательский университет обороны МО РА
22 Марта, 2017 17:44
22 марта Национальный исследовательский университет обороны (НИУО) МО РА посетила делегация Университета обороны Республики Сербия, возглавляемая ректором, доктором, профессором, генерал-майором Младеном Вуруной.
Начальник НИУО, доктор политических наук, профессор, генерал-лейтенант Гайк Котанджян ознакомил гостей с процессом создания, миссией, целями и основными задачами НИУО.
На встрече были подробно представлены исследования, проводимые в НИУО в сферах кибербезопасности, информационно-коммуникационных технологий, а также управления диджитализированными ресурсами.
Начальник НИУО генерал-лейтенант Гайк Котанджян также отметил, что на основе проводимых в НИУО исследований разрабатываются и представляются военно-политическому руководству Армении стратегические оценки и предложения.
В ответном слове Младен Вуруна выразил надежду, что визит делегации Университета обороны Республики Сербии в Национальный исследовательский университет обороны заложит основы для дальнейшего сотрудничества между этими заведениями.