Քննարկվել են հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի կատարած աշխատանքները
7 Մարտի, 2017 11:50
Մարտի 6-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացել է Հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահների` ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ - ՊՆ ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանի և ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրենի տեղակալ Վլադիմիր Դրոժժովի հանդիպումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների հետ կապված հարցեր:
Կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացիկ խնդիրներն ու հեռանկարները, ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և գոհունակություն հայտնել դրանց կատարման ընթացքի վերաբերյալ:

The work carried out by the Armenian-Russian intergovernmental commission on military-technical cooperation was discussed
7 March, 2017 11:50
A meeting between the co-presidents of the Armenian-Russian intergovernmental commission on military-technical cooperation, in the persons of Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia, President of the State Military Industrial Committee of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, Davit Pakhchanyan and the director of the allied service for military-technical cooperation, Vladimir Drozhov took place at the administrative complex of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, on March 6th.
During the meeting, questions concerning the work carried out by the Armenian-Russian intergovernmental commission on military-technical cooperation were discussed.
The parties also discussed ongoing issues and agreements reached in, and the future potential of bilateral military-technical cooperation, and expressed satisfaction with regards to work done in these fields.