ՀՀ պաշտպանության նախարարը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Մյունխենում
18 Փետրվարի, 2017 12:53Մասնավորապես՝ «Կասպերսկի լաբորատորիաներ» ընկերության հիմնադիր-ղեկավար Եվգենի Կասպերսկիի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում հսկայական փորձ ունեցող այդ ընկերության միջև համագործակցության հեռանկարները։ Վիգեն Սարգսյանն ու Եվգենի Կասպերսկին համոզմունք են հայտնել, որ համագործակցությունն այնպիսի կարևոր ուղղությամբ, ինչպիսին տեղեկատվական անվտանգությունն է, դրական արդյունքներ կտա՝ հաշվի առնելով նաև ՏՏ ոլորտում Հայաստանում առկա մասնագիտական մեծ ներուժը, ինչպես նաև «Կասպերսկի լաբորատորիաներ» ընկերության հսկայական փորձը։
Վիգեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարար Ռայմունդաս Կարոբլիսի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք, այդ թվում նաև պաշտպանական ոլորտում հայ-լիտվական համագործակցության հեռանկարները։ Հանդիպման մասնակիցները նշել են, որ հարաբերությունների խորացման մեծ ռեսուրս կա՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Հայաստան-Եվրամիություն ձևաչափերում։
Քիչ ուշ կայացել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հանդիպումը Լեհաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Անտոնի Մաչիերևիչի հետ։ Ընդգծելով երկու պետությունների և ժողովուրդների ջերմ վերաբերմունքը միմյանց հանդեպ, Հայաստանի և Լեհաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները համոզմունք են հայտնել, որ պաշտպանական ոլորտում հարաբերությունների խորացման համար առկա է մեծ ռեսուրս։ Վիգեն Սարգսյանն ու Անտոնի Մաչիերևիչը քննարկել են ժամանակակից գլոբալ մարտահրավերները, շեշտելով, որ դրանց արդյունավետ դիմակայելու համար ջանքերի համադրում է անհրաժեշտ։ Որպես համագործակցության լավագույն օրինակ նշվել է հայ-լեհական փոխգործակցությունը տարբեր երկրներում իրականացվող խաղաղապահ առաքելություններում։
Վիգեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև Չեխիայի պաշտպանության նախարար Մարտին Ստրոպնիցկու հետ։ Նախարարները քննարկել են պաշտպանական ոլորտում հայ-չեխական համագործակցության հեռանկարները։ Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ չնայած Հայաստանն ու Չեխիան տարբեր ռազմաքաղաքական դաշինքներում են գտնվում, դա չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ փոխգործակցության խորացման համար, առավել ևս, որ ողջ աշխարհին սպառնացող ժամանակակից մարտահրավերները պարտադրում են ակտիվ համագործակցություն ծավալել պաշտպանական ոլորտում։
Փետրվարի 17- ին Վիգեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև Լիբանանի պաշտպանության նախարար Յաքուբ Սարաֆի հետ։ Հատուկ ընդգծելով Լիբանանի հայ համայնքի մեծ դերը երկրի քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային կյանքում, Յաքուբ Սարաֆը նշել է, որ դա կարևոր գործոն է հայ-լիբանանյան հարաբերությունները բոլոր, այդ թվում նաև պաշտպանական ոլորտում զարգացնելու համար։ Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ տարածաշրջանում ընթացող զարգացումներն իրենց մեջ մեծ վտանգ են պարունակում, որը չեզոքացնելու համար պետությունների սերտ համագործակցություն է անհրաժեշտ։ Վիգեն Սարգսյանն ու Յաքուբ Սարաֆը պատրաստակամություն են հայտնել ակտիվացնել ջանքերը պաշտպանական ոլորտում հայ-լիբանանյան համագործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ։

The Minister of Defense of the Republic of Armenia held several meetings in Munich
18 February, 2017 12:53More particularly, during the meeting with the founding director of the "Kaspersky Laboratories" corporation, Evgeni Kaspersky, questions concerning cooperation in cybersecurity between the Armenian defense administration and the highly experienced firm were discussed. Vigen Sargsyan and Evgeni Kaspersky expressed assurances that cooperation in a field as important as cybersecurity will provide considerable benefits, taking into account the large potential in the IT sector of the Republic of Armenia as well as the enormous experience of the "Kaspersky Laboratories."
Vigen Sargsyan also met with the Minister of National Defense of the Republic of Lithuania, Raymundas Karoblisi. Several questions were discussed during the meeting, including the future of defense cooperation between Armenia and Lithuania. The participants noted that extensive resources exist for broadening cooperation, in both the bilateral and the multilateral Armenian-EU format.
A meeting later took place between the head of the Armenian defense administration Vigen Sargsyan and the Minister of National Defense of Poland Antoni Machieryevich. Highlighting the warm relationship between the two peoples, the heads of the Armenian and Polish defense administrations expressed assurances that large resources exist for deepening defense cooperation. Vigen Sargsyan and Antoni Machieryevich discussed modern global challenges, emphasizing the fact that combined efforts are necessary to effectively address these challenges. A good example of cooperation was the cooperation between Armenian and Poland in peacekeeping operations in other nations.
Vigen Sargsyan met with the Minister of Defense of the Czech Republic, Martin Stropnic. The ministers discussed the future of defense cooperation between the two countries. Despite the fact that Armenia and the Czech Republic are in different military-political alliances, the ministers emphasized that fact that this cannot be a barrier for deepening cooperation, especially since the modern global threats facing the world necessitate active cooperation in defense.
On February 17th, Vigen Sargsyan met with Minister of Defense of Lebanon, Yakub Saraf. Emphasizing the huge role of the Armenian community of Lebanon in the nation's political, economic, and cultural life, Yakub Saraf noted that this role is an important factor in the development of relations between the two countries in all directions, including defense. Both parties agreed that the developments taking place in the region bear great dangers, the neutralization of which requires close cooperation between nations. Vigen Sargsyan and Yakub Saraf expressed readiness to increase efforts aimed at deepening defense relations between Armenia and Lebanon.