Սիրիա առաքված մարդասիրական օգնությունը կբաշխվի հակամարտությունից տուժած ընտանիքներին
Փետրվարի 14-ին Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Լաթաքիա քաղաքում տեղակայված ՌԴ «Հմեյմիմ» ավիաբազայում վայրէջք է կատարել Հայաստանից Սիրիա մարդասիրական օգնություն տեղափոխող օդանավը: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականով իրականացվող մարդասիրական առաքելության շրջանակում Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին կտրամադրվեն առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ՝ հիմնականում սննդամթերք և հագուստ:
Մարդասիրական օգնությունն ուղեկցելու և տեղում բաշխման գործընթացը կազմակերպելու նպատակով Սիրիա ժամանած ՀՀ պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների և սփյուռքի նախարարությունների ներկայացուցիչներին Լաթաքիայում դիմավորել է Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանը:
Սիրիական հակամարտությունից տուժած բնակիչների համար նախատեսված մարդասիրական օգնության հերթական խմբաքանակն առաջիկա օրերին հավասարապես բաժանվելու է Լաթաքիայի, Դամասկոսի, Քեսաբի, ինչպես նաև Հալեպի առավել կարիքավոր ընտանիքներին:
Մարդասիրական օգնության տրամադրման ծրագիրը, որն իրականացվում է Սիրիայում հակամարտ կողմերի հաշտեցման ՌԴ կենտրոնի աջակցությամբ, կրելու է շարունակական բնույթ:

The humanitarian aid sent to Syria will be distributed among families affected by the conflict
An airplane carrying humanitarian aid landed in the "Hmeymim" airbase of the Russian Federation in the city of Latakia of the Arabic Republic of Syria on February 14th. The friendly people of Syria were provided with essential supplies, primarily foodstuff and clothing, at the order of the President of Republic of Armenia Serzh Sargsyan.
The representatives of the Ministries of Defense, Emergency Situations, and Diaspora of the Republic of Armenia, who accompanied the humanitarian aid in order to oversee and organize its distribution, were met in Aleppo by the Consul General of Armenia, Tigran Gevorgyan.
The humanitarian aid for residents affected by the conflict will be divided equally amongst Latakia, Damascus, Kesab, and families in Aleppo who urgently need the materials.
The humanitarian aid program, which is being carried out with the aid of the Russian center for reconciliation of the conflicting parties, will be of a continuous nature.