Ամփոփվել են Զինված ուժերում Մարդու իրավունքների օրվան նվիրված միամսյակի արդյունքները
10 Հունվարի, 2017 18:29Միջոցառման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, կարևորելով Զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցը, շեշտել է, որ պաշտպանական գերատեսչության կարևորագույն գործառույթներից մեկն էլ քաղաքացիական, ժողովրդավարական վերահսկողությունն է զինված ուժերի նկատմամբ: Այս առումով նախարարն ընդգծել է պաշտպանական գերատեսչության համագործակցությունը հատկապես Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հետ՝ շեշտելով որ համատեղ աշխատանքը տալիս է իր արդյունքը: Վիգեն Սարգսյանը կարևորել է ՀՀ ՊՆ Մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի աշխատանքը, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին առընթեր զինծառայողների իրավունքների հարցերով փորձագիտական խորհրդի ստեղծումը:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտը երկու հատկություն ունի, առաջինը՝ սիստեմատիկ խախտումների միջավայրի փոփոխությունն է, որ կրկնվող խախտումներ չլինեն և երկրորդը՝ քաղաքացիական հասարակության և մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ աշխատելով վճռական ենք՝ ստանալու տեղեկատվություն առանձին դեպքերի մասին և հետամուտ լինելու այդ խնդիրների լուծման հարցում: Առաջին շահագրգիռ մարմինը Պաշտպանության նախարարությունն է, որ քաղաքացին Զինված ուժերում իրեն զգա ամուր և պաշտպանված, քանի որ միայն այդ դեպքում կարող է արդյունավետ պաշտպանել իր երկիրը»,-նշել է Վիգեն Սարգսյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն էլ, բարձր գնահատելով փորձագիտական խորհրդի դերակատարությունը, շեշտել է, որ ոլորտը յուրահատուկ է և պահանջում է մասնագիտական սկզբունքներին համապատասխան աշխատանք:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ՊՆ Մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի պետ, փոխգնդապետ Ալիկ Ավետիսյանը ներկայացրել է Զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքները, միջազգային կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ համագործակցության արդյունքները:

The results of the month dedicated to human rights in armed forces day were summarized
10 January, 2017 18:29During the event, Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan expressed the importance of defending human rights in the Armed Forces, and emphasized the fact that one of the most important functions of the defense administration is civilian, democratic supervision of the armed forces. In this regard, the Minister of Defense specially highlighted the cooperation between the defense administration and the office of the human rights defender, emphasizing the fact that the cooperation is fruitful. Vigen Sargsyan expressed the importance of the work carried out by the center for human rights and integrity building of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, as well as the formation of the research council on questions concerning the rights of military servicemen, adjacent to the office of the human rights defender.
"The field of human rights defense has two qualities. First, is the transformation of an environment of systematic violations, with goal of preventing repetitive violations. Second, is our determination to receive information on a case-by-case basis and consistently see that these issues are resolved, by working closely with civil society and the office of the human rights defender. The Ministry of Defense is particularly interested in whether citizens feel like they are properly protected or not, since that is a necessary condition for it to be able to defend the country," said Vigen Sargsyan.
Highlighting the importance of the role played by the research council, defender of human rights Arman Tatoyan emphasized the fact that this field is a very particular one, and demands work based on professional principles.
During the meeting, the chief of the center for human rights and integrity building, deputy colonel Alik Avetisyan presented the work taking place in the Armed Forces human rights defense, and the results of cooperation with international organizations and civil society.