Հայաստանի Հանրապետությունը միացել է «Պաշտպանական համակարգեր» միջպետական ֆինանսաարդյունաբերական խմբի ստեղծման մասին համաձայնագրին
10 Դեկտեմբերի, 2016 13:23
Կարևորելով գիտատեխնիկական, արտադրական, առևտրային և ֆինանսական ձևավորված կապերի պահպանումն ու դրանց զարգացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև ղեկավարվելով ԱՊՀ շրջանակներում 1994 թվականի ապրիլի 15-ին ստորագրված արտադրական, կոմերցիոն, ֆինանսավարկային, ապահովագրական և խառը անդրազգային միավորումների ստեղծմանն ու զարգացմանն աջակցելու մասին միջկառավարական համաձայնագրի դրույթներով, Հայաստանի Հանրապետությունը ստորագրել է «Բելառուսի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև «Պաշտպանական համակարգեր» միջպետական ֆինանսաարդյունաբերական խմբի ստեղծման մասին 2000 թվականի փետրվարի 11-ի համաձայնագրին Հայաստանի Հանրապետության միանալու մասին» համաձայնագիրը:
Փաստաթղթին Հայաստանի Հանրապետության միանալու հետ կապված առանձին Արձանագրությամբ լրացումներ և փոփոխություններ են կատարվել 2000 թվականի փետրվարի 11-ին ստորագրված համաձայնագրում:
Ստորագրված փաստաթղթերի հիմնական նպատակն է «Պաշտպանական համակարգեր» Միջպետական ֆինանսաարդյունաբերական խմբի զարգացմամբ նպաստել ռազմական, երկակի ու քաղաքացիական նշանակության արտադրանքի համաշխարհային շուկայում բարձր տեխնոլոգիական և մրցունակ նմուշների ստեղծման ու արտադրության ուղղությամբ, ինչպես նաև նշված արտադրանքի գոյություն ունեցող նմուշների վերանորոգման և արդիականացման աշխատանքների (ծառայությունների) կատարման համար խմբի մասնակիցների, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության արդյունաբերական ձեռնարկությունների գիտատեխնիկական, արտադրական, նորոգման և ներդրումային ներուժի առավելագույն օգտագործումը, որն էլ իր հերթին կնպաստի Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական ներուժի ամրապնդմանը:
Փաստաթղթերը նաև Հայաստանի Հանրապետության համար իրավական հիմք և պայմաններ են ստեղծում արտադրական, գիտատեխնիկական և ներդրումային ներուժի հետագա ինտեգրման և առավել արդյունավետ օգտագործմանը մասնակցելու, ինչպես նաև Կողմերի պետությունների արդյունաբերական համալիրների կոոպերացիոն կապերի բարձր մակարդակի ապահովման համար:

The Republic of Armenia has joined the agreement on the establishment of the "Defense Systems" interstate finance-budgeting group
10 December, 2016 13:23
Prioritizing the importance of the maintenance and development of scientific, industrial, trade and financial connections, and guided by the provisions of the intergovernmental agreement on aid in the establishment and development of industrial, commercial, financial, credit, insurance and other mixed transnational unions signed in the CIS format on April 15th, 1994, the Republic of Armenia has signed an agreement for "participation in the agreement signed on February 11th, 2000 for the establishment of the "Defense Systems" interstate financial-industrial group by the Republic of Belarus and the Russian Federation".
Separate additions and changes concerning the participation of the Republic of Armenia in the document were made through the February 11th, 2000 agreement.
The main aim of the signed documents is to facilitate the creation and production of high-tech and competitive military, dual and civilian use products on the international markets through the interstate financial-industrial group. Yet another goal is the optimal use of the participant countries', including Armenia's, scientific, industrial, repair, and investment potential for the repair and modernization of existing units. This will in turn increase the defense potential of the Republic of Armenia.
The documents also provide legal bases and conditions for the Republic of Armenia, to participate in the integration of industrial, scientific and investment potential, and a high level of cooperative connections between the industrial complexes of participant states.