ՀՀ ՊՆ 3-րդ զորամիավորումում անցկացվել է հրամանատարաշտաբային զորավարժություն
Զինված ուժերի պատրաստության պլանի համաձայն, ՀՀ ՊՆ 3-րդ զորամիավորումում նոյեմբերի 14-ից 19-նն անցկացվել է երկկողմանի երկաստիճան հրամանատարաշտաբային զորավարժություն:
Զորավարժությանը ներկա են գտնվել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը, ՀՀ ԶՈՒ և ԶՈՒ ԳՇ վարչությունների պետեր: Զորավարժության ընթացքում, զարգացող իրադրության պայմաններում, կատարվել է հարձակողական և պաշտպանողական մարտի պլանավորում և ղեկավարում: Զորավարժության ավարտին տեղի է ունեցել արդյունքների ամփոփում և տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ: Զորավարժության ընթացքում բարձր արդյունքներ ցուցաբերած զինծառայողները խրախուսվել են պատվոգրերով, գերատեսչական մեդալներով և դրամական պարգևներով:

Headquarters exercises have taken place at the 3rd corps of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia
23 November, 2016 15:23
In accordance with the preparation plan of the Armed Forces, two-sided two-degree headquarters exercises will take place in the 3rd corps of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia from November 14th to 19th.
Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, lieutenant-general Movses Hakobyan, and department heads from the Armed Forces and the General Staff of the Armed Forces took part in the exercises. During the exercise, offensive and defensive combat was planned and managed, while simulating a dynamically evolving situation. At the end of the exercises, results were summarized and relevant assignments were handed out. Servicemen who performed exceptionally well during the exercises were awarded with certificates, medals and monetary prizes.