Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ակտիվացման ուղղությամբ
Նոյեմբերի 7-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին:
Դեսպան Շարպանտիեն շնորհավորել է Վիգեն Սարգսյանին` ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություն պաշտոնավարման ընթացքում:
Հանդիպման ընթացքում Վիգեն Սարգսյանը կարևորել է Ֆրանսիայի ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում` որպես ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահող երկիր: Անդրադառնալով պաշտպանական բնագավառում համագործակցությանը՝ կողմերը փաստել են, որ փոխգործակցությունը պաշտպանության՝ հատկապես միջազգային խաղաղապահության ոլորտում զարգացման մեծ ներուժ ունի, հաշվի առնելով երկու երկրների միջև առկա միջպետական հարաբերությունների բարձր մակարդակը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքներ տանել պաշտպանության ոլորտում համագործակցության և ռազմաքաղաքական մակարդակում պարբերական երկկողմ շփումների ակտիվացման ուղղությամբ:

An agreement was made on increasing cooperation in defense
On November 7th, Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France in the Republic of Armenia, Jean-Francois Charpentier.
Ambassador Charpentier congratulated Vigen Sargsyan on his appointment as Minister of Defense of the Republic of Armenia, and wished him success in his professional endeavors.
During the meeting, Vigen Sargsyan expressed the importance of France's efforts in resolving the Nagorno-Karabakh conflict, as a co-president nation in the OSCE Minsk Group. Talking about defense cooperation, both sides stated that there is vast potential in developing cooperation in international peacekeeping in particular, taking into account the high level of relations between the two states. Arrangements were made to work on defense cooperation and increasing the activity of regular bilateral dialogue on military-political issues.