Քննարկվել են ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները
Հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրեն Ալեքսանդր Ֆոմինի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացիկ խնդիրներն ու հեռանկարները:
Ալեքսանդր Ֆոմինը, մասնավորապես, նշել է ոլորտում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու լայն հնարավորությունների և դրանք կյանքի կոչելու պատրաստականության մասին և այս առումով կարևորել է Հայաստանում սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ԱրմՀայՏեք» միջազգային ցուցահանդեսի անցկացումը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն իր հերթին ընդգծել է վերջին տարիներին Հայաստանում կուտակված զգալի գիտակրթական ներուժի, տնտեսապես շահավետ նոր մշակումների մասին, որոնք ոչ միայն պաշտպանության ոլորտում օգտագործելու, այլև միջազգային շուկաներ դուրս գալու հեռանկարներ ունեն:
Կողմերը քննարկել են նաև ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և գոհունակություն հայտնել դրանց կատարման ընթացքի վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը և ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրեն Վլադիմիր Դրոժժովը ստորագրել են ռազմատեխնիկական համագործակցությունը կարգավորող Լրացուցիչ Արձանագրություն:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը և ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրեն Ալեքսանդր Ֆոմինը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման մասին» պայմանագրի իրականացման կարգի մասին Համաձայնագիրը:

Agreements in the sphere of military technical cooperation were discussed
On October 13th, Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan held a meeting with the Director of the Allied Service of Military Technical Cooperation Alexander Fomin. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation in the Republic of Armenia Ivan Volinkin also participated in the meeting.
Questions and future prospects concerning ongoing bilateral military technical cooperation were discussed.
In particular, Alexander Fomin spoke of the broad range of opportunities and the willingness to carry out programs in military technical cooperation. In this regard, he emphasized the importance of the international exhibition of armaments and defense technologies, "ArmHiTec" taking place in Armenia.
Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan in turn spoke of the recent economically viable developments which resulted from the significant scientific research potential accumulated in Armenia, which have perspectives not only in defense, but also in entering international markets.
The two sides discussed agreements in the military technical sphere, and expressed content concerning their implementation process.
At the end of the meeting, First Deputy Minister of Defense Davit Tonoyan and Deputy Director of the Allied Service of Military Technical Cooperation Vladimir Drozhov signed an additional protocol regulating military technical cooperation.
Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan and Director of the Allied Service of Military Technical Cooperation Alexander Fomin signed an agreement concerning the implementation of the contract entitled "Development of military technical cooperation between the Republic of Armenia and the Russian Federation."