Քննարկվել են ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները
Հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրեն Ալեքսանդր Ֆոմինի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացիկ խնդիրներն ու հեռանկարները:
Ալեքսանդր Ֆոմինը, մասնավորապես, նշել է ոլորտում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու լայն հնարավորությունների և դրանք կյանքի կոչելու պատրաստականության մասին և այս առումով կարևորել է Հայաստանում սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ԱրմՀայՏեք» միջազգային ցուցահանդեսի անցկացումը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն իր հերթին ընդգծել է վերջին տարիներին Հայաստանում կուտակված զգալի գիտակրթական ներուժի, տնտեսապես շահավետ նոր մշակումների մասին, որոնք ոչ միայն պաշտպանության ոլորտում օգտագործելու, այլև միջազգային շուկաներ դուրս գալու հեռանկարներ ունեն:
Կողմերը քննարկել են նաև ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և գոհունակություն հայտնել դրանց կատարման ընթացքի վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը և ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրեն Վլադիմիր Դրոժժովը ստորագրել են ռազմատեխնիկական համագործակցությունը կարգավորող Լրացուցիչ Արձանագրություն:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը և ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրեն Ալեքսանդր Ֆոմինը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման մասին» պայմանագրի իրականացման կարգի մասին Համաձայնագիրը:

Армения и РФ подписали документы о военно-техническом сотрудничестве
Министр обороны Армении Виген Саргсян 13 октября встретился с директором Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству России Александром Фоминым. На встрече присутствовал также посол РФ в Армении Иван Волынкин.
На встрече были обсуждены текущие проблемы и перспективы двустороннего военно-технического сотрудничества.
Фомин, в частности, отметил широкие возможности реализации совместных программ в оборонной сфере и о готовности к реализации данных проектов. В этом контексте он подчеркнул важность проведения Международной выставки вооружения и оборонных технологий «ArmHiTec-2016».
Министр обороны подчеркнул накопленный в последние годы в Армении значительный научно-образовательный опыт, новые экономически выгодные разработки, которые имеют не только перспективы использования в оборонной сфере, но и выхода на международные рынки.
Стороны обсудили достигнутые в сфере военно-технического сотрудничества договоренности и выразили удовлетворение в связи с их выполнением.
В конце встречи первый замминистра обороны Армении и заместитель директора Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству России Владимир Дрожжов подписали Дополнительный протокол по регулированию военно-технического сотрудничества.
Министр обороны Армении Виген Саргсян и  директор Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству России Александр Фомин подписали Соглашение о порядке выполнения договора «О развитии военно-технического сотрудничества между Республикой Армения и Российской Федерацией».