Անցկացվել է խաղաղապահ գործողությունների սցենարով պլանավորված զորավարժություն
29 Սեպտեմբերի, 2016 15:23ՆԱՏՕ-ի օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի շրջանակներում ՀՀ զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադի «ԶԱՌ» ուսումնական կենտրոնում սեպտեմբերի 27-ից 30-ը անցկացվել է խաղաղապահ գործողությունների սցենարով պլանավորված եռօրյա զորավարժություն: Դաշտային շարժական հոսպիտալի օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի շրջանակներում իրականացվել է նաև ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչներով 1-ին մակարդակի ինքնագնահատում:
Զորավարժությանը մասնակցել են 500 զինծառայող` ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադից, ռազմաբժշկական վարչության անձնակազմից, օգտագործվել են շուրջ 60 ռազմական և բժշկական տեխնիկա, ուղղաթիռներ: Նախապես մշակված սցենարի համաձայն, բացազատված դաշտային շարժական հոսպիտալի աջակցությամբ իրականացվել է վիրավոր զինծառայողների ուղղաթիռային տարհանում, քաղաքացիական բնակաչությանը բուժօգնության ապահովում, միջազգային և ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ համագործակցության կազմակերպում և այլ միջոցառումներ:
Ինքնագնահատման գործընթացն իրականացրել են արտերկրում համապատասխան վերապատրաստում ստացած և ՆԱՏՕ-ի կողմից հավաստագրված ՀՀ ԶՈՒ սպաները` ՆԱՏՕ-ի և ԱՄՆ Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի հրահանգիչների խորհրդատվությամբ ու դիտարկմամբ։

29 September, 2016 15:23Military exercises simulating peacekeeping operations have taken place from September 27th to September 30th, at the "ZAR" education center of the Peacekeeping Brigade of the Armed Forces of the Republic of Armenia, as part of the NATO operative capabilities program. A self-examination of the capabilities of the mobile field hospital has taken place, according to NATO standards.
500 servicemen from the peacekeeping brigade and military-medical department, as well as 60 military and medical pieces of equipment, and helicopters participated in the exercises. In accordance with the previously agreed-upon program, helicopter extraction, provision of medical aid to the civilian population, and cooperation with international and non-governmental organizations was exercised, with the aid of the mobile field hospital.
The examination was carried out by officers of the Armed Forces of the Republic of Armenia who received appropriate qualifications from NATO, with consultation from instructors from NATO and the US Kansas national guard.