24 Սեպտեմբերի, 2016 18:18
Սեպտեմբերի 23-ին տեղի ունեցավ ՀՀ Պաշտպանության նախարարության Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում գործող ԲՈՀ-ի 056 «Քաղաքական գիտություններ և միջազգային հարաբերություններ» Մասնագիտական խորհրդի և Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի Գիտական խորհրդի համատեղ նիստ, որի օրակարգում Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի Տարածաշրջանային ռազմավարական վերլուծությունների կենտրոնի գիտնական-վերլուծաբան, պատմական գիտությունների թեկնածու Անդրանիկ Իսրայելյանի «Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության առանձնահատկություններն Արդարություն և զարգացում կուսակցության կառավարման տասնամյակում (2002-2012 թթ.)» վերնագրով մենագրության շնորհանդեսը:
Նիստը վարում էր ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը: Նա նշեց, որ ՊՆ ՊԱՀՀ-ի երիտասարդ գիտնական-վերլուծաբանները, միջազգային հեղինակավոր հետազոտական համալսարանների, առաջին հերթին՝ ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ, նրանց փորձի ուսումնասիրմամբ և դրա՝ Հայաստանում տեղայնացմամբ, ջանում են զարգացնել ու բարձրացնել մեզանում անվտանգային խնդիրների հետազոտության մակարդակը՝ ի նպաստ պետության անվտանգության ամրապնդման: Այս համատեքստում նա բարձր գնահատեց Անդրանիկ Իսրայելյանի հետազոտական աշխատանքը՝ հարևան պետության արտաքին քաղաքականության ուսումնասիրման տեսանկյունից:
Անդրանիկ Իսրայելյանի մենագրությունը ուսումնասիրում է Արդարություն և զարգացում կուսակցության կառավարման տասնամյակում Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության տեսական հիմքերը և վերլուծում գործնական ուղղությունները: Մենագրությունն անդրադառնում է նաև տարբեր ուղղություններով Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության ազդեցությանը Հայաստանի Հանրապետության և հայության շահերի վրա: Աշխատանքը նախատեսված է պատմաբանների, միջազգայնագետների, դիվանագետների, ինչպես նաև ընթերցողների լայն շրջանակների համար:
Նիստի ընթացքում ելույթներով հանդես եկան ՊԱՀՀ-ի պետի գիտության գծով տեղակալ-ԱՌՀԻ-ի պետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյանը, ՊԱՀՀ-ի Գիտխորհրդի և 056 Մասնագիտական խորհրդի այլ անդամներ: Նրանք, կարևորելով Անդրանիկ Իսրայելյանի մենագրությունը, մաղթեցին նրան նոր հաջողություններ իր հետագա գիտական աշխատանքում:

24 Сентября, 2016 18:18
23 сентября с.г. в Национальном исследовательском университете обороны (НИУО) МО РА состоялось совместное заседание Специализированного совета 056 “Политические науки и международные отношения” ВАК и Ученого совета НИУО. На заседании состоялясь презентация монографии ученого-аналитика Центра региональных стратегических исследований Института национальных стратегических исследований НИУО МО РА, кандидата исторических наук Андраника Исраеляна «Особенности внешней политики Турции в годы десятилетнего правления партии «Справедливость и развитие» (2002-2012 гг.)».
В монографии Андраника Исраеляна обсуждаются теоретические основы внешней политики Турции за годы правления партии «Справедливость и развитие», анализируются и методы ее практического осуществления по основным направлениям. В монографии также исследуется  влияние внешней политики Турции на продвижение интересов Республики Армения и всех армян. Работа предназначена для историков, дипломатов, а также для широкого круга читателей.
Председательствующий – Начальник Национального исследовательского университета обороны, доктор политических наук, профессор, генерал-лейтенант Гайк Котанджян отметил, что молодые ученые-аналитики НИУО МО РА в тесном сотрудничестве с международными престижными исследовательскими университетами, в первую очередь, с американскими партнерами из Национального университета обороны США,  путем изучения и внедрения адаптированного к национальным условиям опыта, стремятся развивать и повышать уровень отечественных безопасностых исследований в интересах обеспечения безопасности государства. В данном контексте он высоко оценил исследование Андраника Исраеляна, с точки зрения изучения внешней политики соседнего государства.
В ходе заседания, выступили заместитель руководителя НИУО по науке, начальник Института национальных стратегических исследований, кандидат исторических наук Бениамин Погосян, другие члены Научного совета и Специализированного Совета 056. Подчеркнув актуальность монографии Андраника Исраеляна, все они пожелали ему новых успехов в его дальнейшей научной работе.