ՀՀ ՊՆ 1-ին Բանակային զորամիավորումում անցկացվել է շտաբային մարզում
ՀՀ ՊՆ 1-ին բանակային զորամիավորումում անցկացվել է երկօրյա շտաբային մարզում, որի նպատակն էր ստուգել զորամիավորման կառավարման համակարգի վիճակը, կառավարման մարմինների պատրաստության աստիճանն ու զորքերի կառավարման ապահովման ունակությունները:
Շտաբային մարզումներն անցկացվել են պաշտպանական գործողության նախապատրաստման թեմայով: Կիրառման շրջանում և զորամիավորման շտաբում ԲԿ վարչակազմի, ենթակա զորամասերի հրամանատարների, նրանց տեղակալների, ծառայությունների պետերի մասնակցությամբ իրականացվել է տեղազննում, տեղանքում կատարվել են խնդիրների անհրաժեշտ ճշգրտումներ, տեղանքի մանրակերտի վրա հստակեցվել են փոխգործակցության կազմակերպման մանրամասները:
Մարզումները միտված են զորքերին մարտական խնդիրների առաջադրման և փոխգործակցության ապահովման առումով զորամիավորման շտաբի և ստեղծված աշխատանքային խմբերում ընդգրկված սպաների գործնական հմտությունների ամրապնդմանը, զորամիավորման կառավարման մարմինների աշխատանքների ներդաշնակման և գործողությունների պլանավորման կարողությունների կատարելագործմանը:

8 September, 2016 13:55
Two days of headquarter exercises have taken place in the 1st Army Corps of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, the aim of which was to examine the command system in place as well as the level of preparedness of commanding bodies and their ability to command forces.
The theme of the exercises was preparation for defense actions. Areal inspection, necessary adjustments, and clarification of the particulars of cooperation on a model of the region were carried out by the administration of the army corps, the commanding staff of subordinate military bases, and service chiefs.
The exercises are aimed at improving the commanding skills of working groups in the corps headquarters, the harmonization of works carried out by commanding bodies and the ability to plan military actions.