Տեղի է ունեցել բանակային զորամիավորման ռազմական խորհրդի նիստը
Օգոստոսի 29-ին Տավուշի մարզպետարանի նիստերի դահլիճում պետական տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և ՀՀ ՊՆ ՌՈ տարածքային բաժինների աշխատակիցների մասնակցությամբ անցկացվել է ՀՀ ՊՆ 3-րդ բանակային զորամիավորման ռազմական խորհրդի նիստը:
Ռազմական խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով հրավիրվել էին նաև ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ և ԶՈՒ ԳՇ վարչությունների պետեր ու ներկայացուցիչներ:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են մարտական գործողությունների ժամանակ փոխհամագործակցության կազմակերպման հարցեր, ըստ ենթակայության` տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:

A meeting of the military council of an army corps has taken place
A meeting of the military council of the 3rd army corps of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia took place on August 29th at the conference hall of the Tavush region municipal hall, with participation from representatives of regional government, town government and regional military police.
Representatives and heads of departments from the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, the Armed Forces of the Republic of Armenia, as well as the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia were also invited.
Questions concerning cooperation during combat operations were discussed during the meeting, and assignments were handed out in accordance with subordination.