Հայաստանում էր ԱՄՆ խորհդատվական թիմը
Հուլիսի 25-ից 29-ը հերթական այցով Երևանում էր գտնվում ԱՄՆ խորհրդատվական թիմը: Այցի նպատակն էր խորհրդատվություն տրամադրել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների իրագործման հարցերում:
Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներում քննարկվել են պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացի հիմնական եզրահանգումներն իրականացնելու և հաստատութենացնելու հարցերը, համաձայնեցվել են այս ուղղությամբ խորհրդատվական թիմի կողմից հետագա աջակցության կարիքները:
Հուլիսի 27-ին պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում փորձագետները ներկայացրել են բանախոսություն՝ նվիրված «Հրամանատրում առաջադրանքի միջոցով» սկզբունքի էությանը և Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում դրա ներդրման հարցերին: Բանախոսները պարզաբանել են ղեկավարման ու կառավարման այս նոր փիլիսոփայության կարևորագույն հատկանիշները և հիմնական մոտեցումները, պատասխանել են ունկնդիրների բարձրացրած հարցերին:
Այցի ընթացքում խորհրդատվական խումբը հանդիպում է ունեցել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում՝ «Հրամանատրում առաջադրանքի միջոցով» ղեկավարման հայեցակարգի փորձնական նախագծի շուրջ մասնագիտական օժանդակություն տրամադրելու նպատակով: Առաջին կուրսի կուրսանտական գումարտակի սպայակազմի և համալսարանի դասախոսների ու մեթոդիստների հետ քննարկվել են 2016թ. սեպտեմբերից մեկնարկելիք փորձնական նախագծի ներդրման կազմակերպչական հարցերը, կուրսանտների ծառայության և ուսման ոլորտներում կատարվելիք անհրաժեշտ փոփոխությունները:
Ռազմավարական վերանայման եզրահանգումների իրագործմանն օժանդակող ԱՄՆ թիմի այցի արդյունքներն ամփոփվել են պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ հանդիպման ժամանակ: Փորձագետներին ընդունել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:

From July 25th to July 29th, the team of consultants from the USA were in Armenia on yet another visit. The aim of the visit was to provide consultation concerning the implementation of the results of the analysis of military strategy.
The main topic of discussion was the conclusions reached from reevaluation of military strategy, as well as the coordination of future aid by the consultation team.
On July 27th, the consultation team led a discussion concerning "Mission Command" and its implementation in the Armed Forces of the Republic of Armenia. Participants illustrated the most important aspects and approaches of this new leadership and command style, and answered questions raised by the listeners.
During the visit, the consultation team had a meeting at the Vazgen Sargsyan military university, with the aim of providing professional aid for the preliminary trial of the "mission command" concept. Organizational questions concerning the implementation of a preliminary trial of the concept in September 2016 as well as changes being made to the curriculum were discussed during the meeting.
The results of the visit were summarized during a meeting with First Deputy Minister of Defense Davit Tonoyan. Minister of Defense Seyran Ohanyan also received the experts.