Սեյրան Օհանյանը դասախոսություն է կարդացել «Ռազմական պատմություն» ամառային դպրոցի ունկնդիրների համար
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում հուլիսի 27-ին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպել է «Ռազմական պատմություն» խորագիրը կրող ամառային դպրոցի մի քանի տասնյակ ունկնդիրների հետ:
Պաշտպանության նախարարը ունկնդիրների համար դասախոսություն է կարդացել՝ նվիրված հայկական բանակի կազմավորմանն ու Արցախյան ազատամարտի ռազմական գործողությունների առանձնահատկություններին: Սեյրան Օհանյանը համոզմունք է հայտնել, որ նման հանդիպումները կդառնան ավանդական և կնպաստեն ռազմական պատմության ուսումնասիրմանն ու  գիտական ընթացք տալուն:
«Հայկական բանակի առանձնահատկությունը կարելի է բաժանել 2 խմբի՝ ազգային և ռազմական: Ազգային բնույթի առանձնահատկությունները կայանում են նրանում, որ մենք կարողացել ենք հասնել հաջողությունների հայ ժողովրդի միասնության, ուժի, համախմբման միջոցով: Բանակում ձևավորվեց կառավարման համակարգ և ամրապնդվեց կարգապահությունը: Ինչ վերաբերում է ռազմական առանձնահատկություններին, թեպետ հայկական բանակը երիտասարդ էր և նոր էր ձևավորվում, սակայն մարտական բոլոր գործողությունները կազմակերպվել են համաձայն ռազմական գիտության ժամանակակից պահանջներին»,- ասել է պաշտպանության նախարարը ՝ հավելելով, որ Արցախյան հերոսամարտի ժամանակ շատ են եղել դեպքեր, երբ իրականություն է դարձել «փոքր ուժերով մեծ խնդիրներ լուծելու» գաղափարը, երբ դասակի կամ վաշտի ուժերով կարողացել են ծնկի բերել մի ամբողջ զորամասի: Այս առումով նախարարը կարևորել է հրամանատարների անձական օրինակն ու դիրքերի լավ իմացությունը:       Խոսելով զինված ուժերի ժամանակակից մարտահրավերների մասին, նախարարը նշել է, որ այսօր հայկական բանակը գտնվում է բարեփոխումների ակտիվ փուլում և վերջին տարիներին բանակում ներդրված բարեփոխումները, նոր խնդիրների առաջադրումն ու դրանց իրականացումը միայն դրական ազդեցություն են ունեցել զինված ուժերի զարգացման վրա: Այս առումով շեշտվել է, որ բարեփոխումները լինելու են շարունակական:
Դասախոսության ավարտին Սեյրան Օհանյանը պատասխանել է նաև ունկնդիրների հարցերին:
Հիշեցնենք, որ «Ռազմական պատմություն» խորագիրը կրող դասախոսության  մեկնարկը տրվել էր հուլիսի 1-ին: Դասախոսությունների շրջանակում մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել հանդիպել ռազմական փորձագետների, պատմաբանների ու վերլուծաբանների: Ամառային դպրոցի նպատակն է ծանոթացնել երիտասարդներին հայ ռազմարվեստի և համաշխարհային ռազմական պատմության առանցքային հարցերին:

Seyran Ohanyan Held a Lecture Concerning "Military History" for Participants of the Summar School
On July 27th, Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan held a meeting concerning "military history" for over a dozen participants of the summer school at the administrative complex of the Ministry of Defense.
The Minister of Defense read a lecture concerning the formation of the Army and the nuances of the military operations that took place during the Artsakh liberation war. Seyran Ohanyan expressed assurances that such meetings will become a thing of tradition, and will aid the development of the study of military history.
"The uniqueness of the Armenian army can be separated into two categories, which are national and military. National uniqueness comes from the fact that we have been able to reach success as a result of the unity and strength. A system of management has formed in the army, and discipline has improved. As far as military uniqueness is concerned, although the Armenian army is young and newly formed, all combat operations took place in accordance with the demands of contemporary military science," said the Minister of Defense, adding that during the Artsakh war, there were many cases which proved the concept of "solving big issues with limited resources," often taking down an entire military with just one company or platoon. In this regard, the Minister placed a large degree of importance in personal example provided by the commanding staff as well as good knowledge of the positions. Speaking of the modern challenges facing the Armed Forces, the Minister noted that today, the Armenian military is in an active stage of reforms, and that the reforms implemented in the Army within the last several years have had an exclusively positive impact on the development of the Armed Forces. It was emphasized, that reforms are going to be continuous.
At the end of the lecture, Seyran Ohanyan also answered questions raised by the listeners.
We would like to remind you that the "Military history" lecture series began on July 1st. Throughout the lecture series, the participants had an opportunity to meet with military experts, historians and analysts. The aim of the initiative was to acquaint listeners with the key issues of international and Armenian military history.