«ArmHiTec-2016» միջազգային ցուցահանդեսի գործարար ծրագիր. երկխոսության հրավեր
Սպառազինությունների և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ArmHiTec-2016» առաջին միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում, բացի ծավալուն ցուցադրական մասից, ծրագրված է բազմազան գործարար ծրագիր, ինչը բացառիկ հնարավորություն կընձեռի անվտանգային ոլորտի առաջատար փորձագետների հետ հանդիպումների և խորհրդատվությունների անցկացման, խնդիրների քննարկման համար:
Յուրաքանչյուր նման ցուցահանդեսային միջոցառման բաղկացուցիչ մաս հանդիսացող գործարար ծրագիրը կարևոր նշանակություն ունի մասնակիցների, այցելուների և ոլորտի փորձագետների միջև կապերի հաստատման առումով: Գործարար ծրագրի շրջանակում անցկացվող հանդիպումները լայն հնարավորություններ են ստեղծում նորարարական տեխնոլոգիաների և առաջավոր փորձի փոխանակման համար:
«ArmHiTec-2016» առաջին միջազգային ցուցահանդեսի գործարար ծրագիրը կմեկնարկի լիագումար նիստի և «21-րդ դարի տեխնոլոգիաները ՀՀ զինված ուժերի զարգացման գործում: Միջազգային համագործակցություն» խորագրով գիտագործնական համաժողովի անցկացմամբ: Միջոցառմանը, որի կազմակերպիչն է Ծրագրային կոմիտեն, նախատեսված է ինչպես ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի, այնպես էլ ՌԴ ԶՈւ և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի ղեկավար կազմի, ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը: Կանցկացվեն նաև ցուցահանդեսի գործարար ծրագրի մաս կազմող այլ միջոցառումներ ևս. գիտագործնական քննարկումներ, նիստեր և կլոր սեղաններ:
Համաժողովի մասնակիցների քննարկմանը կներկայացվեն ռազմարդյունաբերական ոլորտի` կառավարման ավտոմատ համակարգերի, հաղորդակցման կապի միջոցների և համակարգերի, ռոբոտատեխնիկական սարքավորումների, լազերային տեխնոլոգիաների, օպտիկական-էլեկտրոնային սարքավորումների և համակարգերի, կիբեռանվտանգության հետ կապված, ինչպես նաև թեմատիկ այլ հարցեր:
Ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունների հետ ՀՀ պաշտպանության նախարարության փոխգործակցությունը նոր հնարավորություններ կստեղծի միջազգային ռազմատեխնիկական համագործակցության ընդլայնման և գործարար կապերի հաստատման ու զարգացման համար:
Սպառազինությունների և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ArmHiTec-2016» առաջին միջազգային ցուցահանդեսն անցկացվելու է 2016թ. հոկտեմբերի 13-ից 15-ը «Երևանէքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում: Լրացուցիչ տեղեկություններ` «ArmHiTec-2016» միջազգային ցուցահանդեսի պաշտոնական կայքում` http://armhitec.com:

Business programme: invitation to dialogue
First International Exhibition of Arms and Defence Technologies, ArmHiTec 2016, envisages not only comprehensive exhibition and display options, but also a multi-faceted business programme that provides for a unique opportunity to bring up and discuss various issues as well as take opinion and get advice from the leading defence and security experts.
Being an inherent part of any exhibition event, business programme plays a crucial role of the meeting point of contact and a platform for interaction between exhibitors, visitors and industry experts, think tankers and analysts. First and foremost, such kind of event as a business programme offers a unique opportunity and affords ground for exchange of views and sharing experience as well as cutting-edge technologies and solutions concerning current relevant topics and burning issues.
The business programme section will be opened by a plenary session of the research-to-practice conference of the Armenian Ministry of Defence ‘Technologies of the 21st Century in the Development of Armed Forces of the Republic of Armenia. International Cooperation. Organised by the Programme Committee.
The invitation for a joint participation in the conference together with the representatives of the General Staff  was extended to the Chiefs of General Staff of the Russian Federation and the CSTO states as well as to public authority representatives and decision-makers of the military industrial complex. A number of business programme events, such as research-to-practise conferences, sessions and round tables will be held under the chairmanship of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia.
A wide range of aspects and issues concerning the military-industrial complex will be brought up to discussion. In particular, the subjects of discussion will be robotic systems,  laser technologies, electronic warfare technologies and radioelectronic technologies and solutions, communication, navigation and guidance systems, telecommunication, cybersecurity technologies and solutions, automated and computerized and unmanned  systems and a number of others.
Holding of an intensive dialogue between the Ministry of Defence of the Republic of Armenia and the representatives of the industry enterprises will make provision for forging business contacts and relationships  with the existing enterprises of thedefence -industrial complex.
First International Exhibition of Arms and Defence Technology  ArmHiTec-2016" will be held  from 13 to 15 October 2016 at  the ‘YerevanEXPO’ Exhibition Complex (Yerevan, Republic of Armenia). The details are given in the ‘Business programme’ section of the ArmHiTec website: www.armhitec.com