«ArmHiTec-2016» միջազգային ցուցահանդեսի գործարար ծրագիր. երկխոսության հրավեր
Սպառազինությունների և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ArmHiTec-2016» առաջին միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում, բացի ծավալուն ցուցադրական մասից, ծրագրված է բազմազան գործարար ծրագիր, ինչը բացառիկ հնարավորություն կընձեռի անվտանգային ոլորտի առաջատար փորձագետների հետ հանդիպումների և խորհրդատվությունների անցկացման, խնդիրների քննարկման համար:
Յուրաքանչյուր նման ցուցահանդեսային միջոցառման բաղկացուցիչ մաս հանդիսացող գործարար ծրագիրը կարևոր նշանակություն ունի մասնակիցների, այցելուների և ոլորտի փորձագետների միջև կապերի հաստատման առումով: Գործարար ծրագրի շրջանակում անցկացվող հանդիպումները լայն հնարավորություններ են ստեղծում նորարարական տեխնոլոգիաների և առաջավոր փորձի փոխանակման համար:
«ArmHiTec-2016» առաջին միջազգային ցուցահանդեսի գործարար ծրագիրը կմեկնարկի լիագումար նիստի և «21-րդ դարի տեխնոլոգիաները ՀՀ զինված ուժերի զարգացման գործում: Միջազգային համագործակցություն» խորագրով գիտագործնական համաժողովի անցկացմամբ: Միջոցառմանը, որի կազմակերպիչն է Ծրագրային կոմիտեն, նախատեսված է ինչպես ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի, այնպես էլ ՌԴ ԶՈւ և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի ղեկավար կազմի, ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը: Կանցկացվեն նաև ցուցահանդեսի գործարար ծրագրի մաս կազմող այլ միջոցառումներ ևս. գիտագործնական քննարկումներ, նիստեր և կլոր սեղաններ:
Համաժողովի մասնակիցների քննարկմանը կներկայացվեն ռազմարդյունաբերական ոլորտի` կառավարման ավտոմատ համակարգերի, հաղորդակցման կապի միջոցների և համակարգերի, ռոբոտատեխնիկական սարքավորումների, լազերային տեխնոլոգիաների, օպտիկական-էլեկտրոնային սարքավորումների և համակարգերի, կիբեռանվտանգության հետ կապված, ինչպես նաև թեմատիկ այլ հարցեր:
Ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունների հետ ՀՀ պաշտպանության նախարարության փոխգործակցությունը նոր հնարավորություններ կստեղծի միջազգային ռազմատեխնիկական համագործակցության ընդլայնման և գործարար կապերի հաստատման ու զարգացման համար:
Սպառազինությունների և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ArmHiTec-2016» առաջին միջազգային ցուցահանդեսն անցկացվելու է 2016թ. հոկտեմբերի 13-ից 15-ը «Երևանէքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում: Լրացուցիչ տեղեկություններ` «ArmHiTec-2016» միջազգային ցուցահանդեսի պաշտոնական կայքում` http://armhitec.com:

Деловая программа: приглашение к диалогу
В рамках Международной выставки вооружения и оборонных технологий «ArmHiTec-2016» планируется не только обширная экспозиция, но и разнообразная деловая программа, предоставляющая уникальную возможность обсудить проблемы, получить консультации и провести встречи с ведущими экспертами отрасли в сфере безопасности.
Деловая программа, являясь неотъемлемой частью любого выставочного мероприятия, играет очень важную роль – связующего звена между экспонентами, посетителями и экспертами отрасли. Именно в рамках мероприятий происходит столь ценный обмен мнениями, опытом и передовыми технологиями по актуальным вопросам.
Откроет деловую программу выставки «ArmHiTec-2016» пленарное заседание и научно-практическая конференция Минобороны Армении «Технологии XXI века в развитии Вооруженных сил Армении. Международное сотрудничество». Организатором мероприятия выступит Программный комитет. К участию в мероприятии совместно с  представителями Генерального штаба Армении приглашены руководители Генштабов России и стран ОДКБ, а также представители власти и предприятий военно-промышленного комплекса. Под руководством Минобороны Армении пройдет несколько мероприятий деловой части выставки: научно-практические конференции, заседания и круглые столы.
На обсуждение участников конференций будут вынесены вопросы оборонно-промышленного комплекса в области робототехники, лазерных технологий, радиоэлектронных технологий, связи и навигации, телекоммуникационных технологий, кибербезопасности, автоматизированных систем и др.
Проведение тесного диалога Министерства обороны Республики Армения с предприятиями промышленности позволит наладить деловые контакты с существующими предприятиями оборонно-промышленного комплекса.
Первая  Международная выставка вооружения и оборонных технологий «ArmHiTec-2016» пройдет в период с 13 по 15 октября 2016 года в выставочном комплексе «ЕреванЭкспо» (г. Ереван).  Подробности можно узнать на сайте выставки http://armhitec.com/ru/ в разделе «Деловая программа».