ՀՀ Տավուշի մարզում անցկացվել է հերթական դիտարկումը
Հունիսի 22-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից ՀՀ Տավուշի մարզում` Չինարի բնակավայրի հատվածում, անցկացվել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հերթական դիտարկումը:
Հայկական կողմից դիտարկումն անցկացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն ու Փիթեր Շվեդբերգը:
Տեսողական շփման և ռադիոկապի միջոցով անցկացված դիտարկման ընթացքում խախտումներ չեն արձանագրվել:
Դիտարկմանը հաջորդած բրիֆինգի ընթացքում սահմանամերձ համայնքների ղեկավարները ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին են ներկայացրել իրենց մտահոգություններն այն առնչությամբ, որ ադրբեջանական կողմը մշտապես կրակի տակ է պահում սահմանամերձ բնակավայրերը: ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին է ներկայացվել նաև ադրբեջանական կողմից արձանագրված խախտումների վիճակագրությունը:

В Тавушском Марзе РА проведен очередной мониторинг
На армяно-азербайджанской границе, около населенного пункта Чинари Тавушского Марза РА, офисом личного представителя действующего председателя ОБСЕ 22 июня был проведен очередной мониторинг армяно-азербайджанской государственной границы.
С армянской стороны мониторинг провели полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Иржи Аберле и Питер Шведберг.
В ходе мониторинга посредством визуального контакта и радиосвязи нарушений не установлено.
На брифинге после мониторинга руководители приграничных общин представили должностным лицам ОБСЕ свою озабоченность в связи с тем, что азербайджанская сторона постоянно держит под огнем приграничные населенные пункты. Должностным лицам ОБСЕ была представлена также статистика случаев нарушений со стороны азербайджанской стороны.