Ադրբեջանը խախտում է Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի դրույթները
Համաձայն Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի 5-րդ գլխի 40.1.1 ենթակետի՝ զորավարժությունները ենթակա են հայտարարման, եթե դրանցում ընդգրկված են.
1.           ամենաքիչը 9000 մարդ, ներառյալ աջակցող զորքերը,
2.           ամենաքիչը 250 մարտական տանկ,
3.           ամենաքիչը 500 մարտական զրահապատ մեքենա,
4.           ամենաքիչը 250 ինքնագնաց և հետագլոր (քարշարկվող) հրետանային միջոցներ, ականանետեր և ռեակտիվ համազարկային միջոցներ (100 մմ և ավել):
Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի արդիականացման վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ երկրները համաձայնության են եկել հայտարարել այն զորավարժությունը, որը ոչ թե առաստաղներով է սահմանված, այլ համարվում է խոշորագույնը (առաստաղներն այստեղ չեն գործում), որովհետև ներկայումս խոշորագույն զորավարժություն անցկացնող երկրները քիչ են:
Միաժամանակ, համաձայն Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի VII մասի 66-րդ կետի պահանջների, եթե հաշվետու տարում նախապես հայտարարված զորավարժությունից բացի մասնակից երկիրը պլանավորել է իրականացնել ծավալներով ավելի մեծ զորավարժություն, ապա պարտավոր է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում և սահմանված կարգով այդ մասին ծանուցել մասնակից բոլոր երկրներին:
Ադրբեջանի Հանրապետությունը Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի շրջանակներում տրվող տարեկան տեղեկատվությամբ ս.թ. հունիսի 17-ից 24-ը Նախիջևանում զորամասերի կառավարման մարմինների մասնակցությամբ անցկացվելիք օպերատիվ-մարտավարական զորավարժության վերաբերյալ չի ծանուցել մասնակից երկրներին:
Նման դեպքերում, համաձայն վերը նշված կետի, պետությունը պարտավոր է զորավարժության անցկացման մասին ծանուցել հնարավորինս սեղմ ժամկետում, սակայն ԵԱՀԿ տեղեկատվական ցանցով զորավարժության անցկացման մասին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից մինչ այժմ ծանուցում չի կատարվել:

Azerbaijan is violating the Vienna Document 2011
4. A minimum of 250 artillery weapons, mortars and reactive systems of volley fire (100mm and above).
During the discussions dedicated to the modernization of the Vienna Document 2011, the member states agreed upon announcing the implementation of large-scale military exercises, for presently, there are a very few countries that carry out such trainings.
Meanwhile, in compliance with the demands of the 66th Clause of Part VII of the Vienna Document 2011, if, during the accounting year, in addition to the previously announced military exercises, the member state has planned to implement large-scale military trainings; then it must notify all member states of the given event as soon as possible.
The Republic of Azerbaijan – as opposed to the requirements established by the Vienna Document 2011 – did not notify the member states about the operational and tactical military training conducted in Nakhijevan, from June 17 to 24.
In such cases, according to the abovementioned clause, the country is hereby obliged to notify the implementation of such events; however, the OSCE info network has published no news about the military exercises executed by the Republic of Azerbaijan.