Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Չեխիայի պաշտպանության նախարարությունների ներկայացուցիչների աշխատանքային հանդիպումը
16 Հունիսի, 2016 13:05
Ի կատարումն տնտեսական համագործակցության հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի արձանագրության 16-րդ կետի, Հայաստանի Հանրապետությունում 2016 թվականի հունիսի 13-15-ը աշխատանքային հանդիպում է կայացել ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Չեխիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչների միջև:
Աշխատանքային հանդիպման ընթացքում կողմերը դիտարկել են Տնտեսական համագործակցության հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի արձանագրության 16-րդ կետի կատարման ընթացքը, մասնավորապես` «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Չեխիայի Հանրապետության կառավարության միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» համաձայնագրի նախագծի նախապատրաստման ընթացքը,  ռազմատեխնիկական բնագավառում հայկական և չեխական ձեռնարկությունների, կազմակերպությունների ու հաստատությունների համագործակցության աջակցության հարցը:
Դիտարկվել է նաև հայ-չեխական Հանձնաժողովի շրջանակներում ռազմատեխնիկական համագործակցության աշխատանքային խմբի ստեղծման հեռանկարը:
Չեխիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչներին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում ընդունել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ-ռազմարդյունաբերական պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը և ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը:
Հանդիպման ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ, ստորագրվել է Արձանագրություն հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ:

Состоялась рабочая встреча представителей министерств обороны Армении и Чехии
Армения и Чехия намерены развивать военно-техническое сотрудничество. Во исполнение пункта 16 протокола третьего заседания армяно-чешской межправительственной комиссии, 13-15 июня в Республике Армения прошла рабочая встреча представителей министерств обороны двух стран.
В ходе рабочей встречи стороны обудили ход выполнения пункта 16, в частности,  процесс подготовки проекта соглашения «Между правительствами Республики Армения и Чешской Республики о военно-техническом сотрудничестве», вопросы сотрудничества армянских и чешских предприятий в военно-технической сфере, содействиясотрудничеству организаций и учреждений. Была также обсуждена перспектива создания рабочей группы по военно-техническому сотрудничеству в рамках армяно-чешской Комиссии.
Делегацию министерства обороны Чехии в МО РА приняли заместитель министра Давид Пахчанян и начальник управления оборонной политики Левон Айвазян.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о развитии сотрудничества, был подписан Протокол по итогам встречи.