Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Չեխիայի պաշտպանության նախարարությունների ներկայացուցիչների աշխատանքային հանդիպումը
16 Հունիսի, 2016 13:05
Ի կատարումն տնտեսական համագործակցության հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի արձանագրության 16-րդ կետի, Հայաստանի Հանրապետությունում 2016 թվականի հունիսի 13-15-ը աշխատանքային հանդիպում է կայացել ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Չեխիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչների միջև:
Աշխատանքային հանդիպման ընթացքում կողմերը դիտարկել են Տնտեսական համագործակցության հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի արձանագրության 16-րդ կետի կատարման ընթացքը, մասնավորապես` «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Չեխիայի Հանրապետության կառավարության միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» համաձայնագրի նախագծի նախապատրաստման ընթացքը,  ռազմատեխնիկական բնագավառում հայկական և չեխական ձեռնարկությունների, կազմակերպությունների ու հաստատությունների համագործակցության աջակցության հարցը:
Դիտարկվել է նաև հայ-չեխական Հանձնաժողովի շրջանակներում ռազմատեխնիկական համագործակցության աշխատանքային խմբի ստեղծման հեռանկարը:
Չեխիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչներին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում ընդունել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ-ռազմարդյունաբերական պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը և ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը:
Հանդիպման ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ, ստորագրվել է Արձանագրություն հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ:

Meeting between the representatives of the Defence Ministries of Armenia and the Czech Republic
In compliance with Clause 16 of the protocol adopted after the Armenian-Czech Intergovernmental Economic Cooperation Committee’s second session, the workshops between the representatives of the Defence Ministries of Armenia and Czech Republic were held from June 13 to 15.
During the workshop, the parties discussed the implementation of the clause, whilst special attention was called upon the military-technical cooperation agreement and further possible partnerships between Armenian and Czech companies.
Within the framework of the Armenian-Czech Committee, the parties also envisaged the establishment of a working group dealing with military-technical cooperation.
The representatives of the Ministry of Defence of the Czech Republic were hosted at the RA Ministry of Defence by State Military Industrial Committee Chairman, RA Deputy Defence Minister David Pakhchanyan, and RA MoD Head of Defence Policy Department Levon Ayvazyan.
Throughout the meeting, views were exchanged on further cooperation development prospects, and subsequently, signed a protocol on the results of their workshop.