Դպրոցականների նորարարական լուծումներն առանցքային դերակատարություն են ունենալու նաև պաշտպանական բնագավառում
4 Հունիսի, 2016 17:06
Հունիսի 4-ին «Երևան Էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում կայացավ «Ոզնի» ամենամյա համակարգչային մրցույթի մրցանակաբաշխությունը: Մրցույթի անցկացմանն օժանդակել է «Հայ Տեք» կիբերանվանգության կենտրոնը` ՀՀ պաշտպանության նախարարության նախաձեռնությամբ:
Այս տարի մրցույթին մասնակցում էին շուրջ 200 դպրոցների 6-10-րդ դասարանների 400 աշակերտներ: Ամենամյա մրցույթի նպատակն է բացահայտել աշակերտների համակարգչային կարողություններն ու հմտությունները, հնարավորություն տալ համակարգչային ծրագրերի միջոցով արտահայտելու իրենց ստեղծագործական մտքերը, ստուգելու սեփական կարողությունները, ինչպես նաև ստեղծել հարթակ մարզերի և մայրաքաղաքի ուսուցիչների համագործակցության և փորձի փոխանակման համար:
Հանդես գալով շնորհավորանքի և շնորհակալական խոսքերով` մրցույթի կազմակերպիչներից Ռուզաննա Նիկոյանը, նշելով, որ մրցույթի կարևորագույն նպատակներից է ընդհանրական պատկերացում տալ աշակերտներին համակարգչի մասին, կրթել գրագետ, բազմակողմանի զարգացած, գիտելիքահենք սերունդ, ընդգծեց, որ դպրոցների այսօրվա աշակերտները վաղվա զինվորներն են, ովքեր իրենց գիտելիքները պետք է ծառայեցնեն զինված ուժերի առավել զարգացման գործին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Դավիթ Փախչանյան իր հերթին ընգծելով նմանաբնույթ միջոցառումների անցկացման կարևորությունը, փաստեց, որ նշյալ մրցույթը նպատակ ունի աշակերտների շրջանում հետաքրքրություն առաջացնել ինֆորմատիկա առարկայի և առհասարակ համակարգչային տեխնոլոգիաների նկատմամբ, քանի որ այսօրվա դպրոցականների ապագա նորարարական լուծումներն, անշուշտ, առանցքային դերակատարություն են ունենալու նաև պաշտպանական բնագավառում:

Pupils’ innovative solutions will also contribute the sphere of defence
On June 4th, the annual award ceremony for the “Vozni” computer competition was held at the “Yerevan Expo” exhibition complex. The event was supported by the High-Tech Cyber Security Center, under the initiative of the Ministry of Defence.
The competition was attended by 400 students, ranging from the 6th to 10th grades, from about 200 schools. The annual competition aimed at revealing pupils’ computer skills and abilities, whilst simultaneously enabling them to express their creative ideas through computer programs and discover their personal capacities. The given event also establishes a platform for the cooperation and exchange of experience between teachers from provinces and the capital.
Event organizer Ruzanna Nikoyan congratulated the students, extended her gratitude to all attendants, and noted that, one of the key objectives of the competition consists in giving a general idea to the pupils about computers, and raising a literate generation. She also stressed that today’s students are tomorrow’s soldiers, who are inclined to serve their knowledge for the further development of the armed forces.
Deputy Defence Minister Davit Pakhchanyan also emphasized on the importance of such events and went on to add that the given competition intends to provoke interest towards computer technology among pupils, for their innovative solutions will play an essential role in the sphere of defence.