12 Մայիսի, 2016 09:54
Մայիսի 11-ի լույս 12-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը կրկին տարբեր տրամաչափի հրաձգային և դիպուկահար զինատեսակներից անկանոն բնույթի կրակահերթեր արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` մայիսի 11-ի ժամը 19:30-ից սկսած հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, նռնականետերից և ականանետերից խախտել է կրակի դադարեցման մասին կողմերի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածությունը, որը շարունակվել է նաև մայիսի լույս 12-ի գիշերը:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:
Հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մայիսի 11-ին` ժամը 20:00-ի սահմաններում, ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում մահացու վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1996թ. ծնված Արմեն Հրայրի Մարտիրոսյանը: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
Հատկանշական է, որ դեպքը տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ առաքելության կողմից նույն օրը ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանում իրականացված դիտարկումից ընդամենը ժամեր անց, ինչը վկայում է, որ ադրբեջանական կողմն արհամարում է ԼՂ խնդրի կարգավորմանն ուղղված միջնորդական ջանքերը և հերթական անգամ փաստում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների շուտափույթ ներդրման անհրաժեշտությունը:

12 May, 2016 09:54The Armed Forces of the Republic of Armenia confidently supervise the situation, resorting to appropriate countermeasures only during targeted ceasefire violations by the adversary.
According to information received from the NKR Defence Army, starting from 19:30 on May 11, the adversary violated the ceasefire agreement using rifles, grenade launchers, and mortars of various calibers. The shooting continued until the early morning of May 12th.
As a result of responsive actions taken by the Defence Army, the adversary's actions have been repressed.
As a result of shooting by the adversary on May 11th, Armen Hrayri Martirosyan, born in 1996 and situated in the defence zone of one of the northern bases of the Defence Army, was killed due to a gunshot wound at approximately 20:00: The Ministry of Defence shares the heavy burden of the loss and offers its condolences to the family members, relatives, and fellow servicemen of the fallen soldier.
It is notable that incident took place only hours after an inspection by the OSCE mission in the Martakert region of the Nagorno Karabakh Republic. This is a testament to the fact that the Azerbaijani side disregards the intermediary roles undertaken in the context of the NKR issue, and once again proves the necessity of incident investigation mechanisms.