ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչին
Մայիսի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Հերբերթ Զալբերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Զրուցակցի խնդրանքով ՀՀ պաշտպանության նախարարը տեղեկացրեց ապրիլի սկզբին ԼՂՀ-ի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած մարտական գործողությունների, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին ներկայումս տիրող իրավիճակի վերաբերյալ: Սեյրան Օհանյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրեց քառօրյա մարտական գործողությունների դադարեցման մասին բանավոր պայմանավորվածության անտեսմամբ ադրբեջանական զինուժի կողմից շփման գծում խախտումների շարունակման վրա: Որպես ԼՂՀ հիմնահարցով զինված դիմակայության շուրջ բանակցությունների արդյունավետության գրավական՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորեց իրավիճակը սրող և նախահարձակ կողմին միջազգային հանրության կողմից հասցեագրված դատապարտման, պատահարների հետաքննության միջազգային մեխանիզմների և այլ լուծումների շնորհիվ փոխվստահության միջավայրի ձևավորման անհրաժեշտությունը:
Հերբերթ Զալբերն իր հերթին մտահոգություն հայտնեց ապրիլյան մարտերի և դրանց էսկալացիայի հնարավորության կապակցությամբ: Նշելով, որ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում, Հ.Զալբերն ավելացրեց, որ Եվրամիությունն ընդունում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջատար դերը` պատրաստ լինելով ներդրում կատարել այդ ձևաչափով բանակցությունների ակտիվացմանը:

The RA Minister of Defence hosted the special representative of the European Union
On May 10th, RA Defence Minister Seyran Ohanyan hosted the delegation headed by the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Ambassador Helbert Salber.
At the request of the interlocutor, the RA Defence Minister informed about the military operations launched by Azerbaijan against the NKR, as well as the current situation on the line of contact between the opposing forces and on the Armenian-Azerbaijani national border. Seyran Ohanyan called the attention on the continuous violations of the oral agreement on the cessation of military operations by the Azerbaijani armed forces. The RA Minister of Defence stressed the necessity for creating an environment of trust through the international community’s condemnations of the aggressor’s actions, and the implementation of international mechanisms of accident investigations.
Ambassador Helbert Salber also expressed concern over the clashes in April, and its possible escalations. Whilst noting that the conflict has no military solution, H.Salber added that, the European Union recognizes the leading role of the OSCE Minsk Group in the Nagorno-Karabakh conflict settlement issue, but is also prepared to contribute to the intensification of negotiations.