Քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ պաշտպանական համագործակցության զարգացման հեռանկարները
Ապրիլի 22–ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում Քաղաքական և անվտանգության համագործակցության կոմիտե + Հայաստան ձևաչափով տեղի ունեցավ ՀՀ Պլանավորման և վերանայման գործընթացի Գործընկերության նպատակների քննարկումը: ՀՀ պատվիրակությունը՝ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորությամբ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներին է ներկայացրել ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների, ընթացքը, Հայաստան-ՆԱՏՕ պաշտպանական համագործակցության զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև լսարանի ուշադրությունն է հրավիրել ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նկատմամբ սանաձազերծած ագրեսիայի փաստի վրա:
Կոմիտեի նախագահն ու ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ներկայացուցիչները ողջունել են ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության շարունակական զարգացման Հայաստանի հանձնառությունը, մասնակցությունը միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին ու պաշտպանական բարեփոխումների առաջընթացը, պատրաստկամություն հայտնել շարունակելու հետագա աջակցությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջին զարգացումների առթիվ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները իրենց ցավակցություն են հայտնել զոհերի ընտանիքներին, ընդգծել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հակամարտության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Քննարկումների հիման վրա որոշում կայացվեց 2016թ. ՀՀ Պլանավորման և Վերանայման Գործընթացի  Գործընկերության Նպատակների փաստաթուղթը ներկայացնել Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի  անդամ երկրների հաստատմանը:

22 Апреля, 2016 18:19
22-го апреля в штаб-квартире НАТО в формате Комитет по политическому сотрудничеству и в сфере безопасности + Армения состоялось обсуждение Целей сотрудничества Процесса планирования и пересмотра РА.
Делегация РА во главе с первым заместителем министра обороныРА Давитом Тонояном представила странам-членам НАТО ход оборонных реформ РА, перспективы развития оборонного сотрудничества Армения–НАТО, а также обратила внимание аудитории на факт агрессии, развязанной Азербайджаном 2-го апреля против Нагорно-Карабахской Республики.
Председатель комитета и представители стран-членов НАТО приветствовали приверженность Армении непрерывному развитию сотрудничества с НАТО, участие РА в международных миротворческих миссиях и прогресс оборонных реформ и выразили готовность к дальнейшему содействию.
В связи с последними событиями вокруг нагорно-карабахского конфликта страны-члены НАТО выразили соболезнование семьям погибших и подчеркнули необходимость мирного урегулирования конфликта при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
На основе обсуждений было принято решение представить на утверждение Армении и стран-членов НАТО документ «О целях сотрудничества процесса планирования и пересмотра РА».