Քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ պաշտպանական համագործակցության զարգացման հեռանկարները
Ապրիլի 22–ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում Քաղաքական և անվտանգության համագործակցության կոմիտե + Հայաստան ձևաչափով տեղի ունեցավ ՀՀ Պլանավորման և վերանայման գործընթացի Գործընկերության նպատակների քննարկումը: ՀՀ պատվիրակությունը՝ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորությամբ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներին է ներկայացրել ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների, ընթացքը, Հայաստան-ՆԱՏՕ պաշտպանական համագործակցության զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև լսարանի ուշադրությունն է հրավիրել ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նկատմամբ սանաձազերծած ագրեսիայի փաստի վրա:
Կոմիտեի նախագահն ու ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ներկայացուցիչները ողջունել են ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության շարունակական զարգացման Հայաստանի հանձնառությունը, մասնակցությունը միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին ու պաշտպանական բարեփոխումների առաջընթացը, պատրաստկամություն հայտնել շարունակելու հետագա աջակցությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջին զարգացումների առթիվ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները իրենց ցավակցություն են հայտնել զոհերի ընտանիքներին, ընդգծել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հակամարտության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Քննարկումների հիման վրա որոշում կայացվեց 2016թ. ՀՀ Պլանավորման և Վերանայման Գործընթացի  Գործընկերության Նպատակների փաստաթուղթը ներկայացնել Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի  անդամ երկրների հաստատմանը:

Discussions on the perspectives on development of the Armenian-NATO defence cooperation
22 April, 2016 18:19On April 22nd, discussions were held, in NATO Headquarters, on the RA Planning and Review Process in the format of Political Military Steering Committee + Armenia. The delegation headed by First Deputy Minister of Defence Davit Tonoyan, presented NATO member-states with the current process of Armenian defence reforms, the perspectives on development of the Armenian-NATO defence cooperation, as well as the aggressions against the Nagorno-Karabakh Republic initiated by Azerbaijan on April 2nd.
The committee chairman and the representatives of NATO member-states praised Armenia’s commitment to the continued development of cooperation with NATO, its participation to international peacekeeping missions, and its progress in defence reforms; and expressed readiness for further support.
In light of recent developments of the Nagorno-Karabakh conflict, NATO member-states expressed their condolences to the families of victims, and stressed the importance of a peaceful resolution through the mediation of the OSCE Minsk Co-Chairs.
Based on those discussions, a decision was made to present the 2016 document on RA Planning and Review Process