Հայաստանում էր ՆԱՏՕ-ի շարժական ուսումնական խումբը
Ապրիլի 18-ից 21-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և ՆԱՏՕ-ի միջև ամենամյա Անհատական գործընկերության համագործակցության ծրագրի շրջանակներում Երևանում էր գտնվում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի Բրունսումի համատեղ ուժերի հրամանատարության շարժական ուսումնական խումբը:
Այցի նպատակը Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի հրամանատարաշտաբային դասընթացի ունկնդիրների համար օպերատիվ պլանավորման գործընթացի վերաբերյալ դասընթացի անցկացումն էր:
Միջոցառման ընթացքում ՀՀ զինված ուժերի օպերատիվ-մարտավարական օղակի ապագա հրամանատարներին և շտաբային սպաներին ներկայացվեցին դասախոսություններ օպերատիվ միջավայրի համակողմանի վերլուծության և նախապատրաստման, իրավիճակի գնահատման, մարտական առաջադրանքի պարզաբանման, գործողության մտահղացման մշակման և օպերացիաների ուրվագծման և պլանավորման գործընթացների այլ փուլերի վերաբերյալ: Դասընթացի ավարտին ունկնդիրներին շնորհվեցին հավաստագրեր:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի օպերատիվ պլանավորման գործընթացը հանդիսանում է ռազմական և մարտական գործողությունների վարման ձևերի ու եղանակների ավելի լայն հասկացության բաղադրիչներից մեկը, որը «Խելամիտ պաշտպանության» համակարգի ձևավորման շրջանակներում ենթարկվում է վերափոխման՝ այդ թվում նաև միջազգային խորհրդատվության ներգրավմամբ:

NATO mobile training team in Armenia
Within the framework of the annual Individual Partnership Cooperation between the RA Ministry of Defence and NATO, the JFC Brunssum Mobile Training Team of NATO visited the Republic of Armenia from April 18 to 21.
The purpose of the visit was to conduct training on the process of operational planning for the command and staff students of the Military Institute after Vazgen Sargsyan.
During the event, lectures were conducted on comprehensive analysis and preparation of operative environment, estimation of situation, explanation of military tasks, development of action plans, as well as outline of operations and planning process in other phases.
The operative planning process of the Armenian Armed Forces is an element of a larger concept of ways and methods of military and combat actions, which is subjected to transformation within development of “Smart Defence” system, including an implementation of international consultation.