11 Ապրիլի, 2016 08:46ՀՀ ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումները, ցուցաբերելով զսպվածություն, պատասխան գործողությունների են դիմել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում և վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` ապրիլի 10-ի լույս 11-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի որոշ հատվածներում հակառակորդը խախտել է կրակի դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ կիրառելով հրաձգային և ականանետային զինատեսակներ: Մասնավորապես` հարավային և հյուսիսային ուղղություններում տեղակայված հայկական դիրքերի վրա կրակոցներ են արձակվել 60 մմ ականանետից (2 արկ) և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետից (14 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հիմնականում ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից և շարունակել են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:
Կողմերի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` այսօր` ապրիլի 11-ին ադրբեջանական կողմին հնարավորություն կտրվի շփման գծում շարունակելու դիակների որոնման աշխատանքների իրականացումը:
Առայժմ շարունակում է մնալ անհայտ ՊԲ-ի մեկ զինծառայողի ճակատագիր, և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով կատարվում են համապատասխան հարցումներ, աշխատանքներ են տարվում նրա ճակատագիրը պարզելու համար:

11 April, 2016 08:46
Last night and today, the Azerbaijani side released fire 17 times at the north-eastern section of the Armenian-Azerbaijani national border. Armenian positions were attacked with rifles, heavy artillery, and mortars. Recurrent shooting occurred on the Azerbaijani side.
In accordance with the situational report conveyed by the NKR DA, on the night of April 10-11, the enemy violated the
agreement on ceasefire in several parts of the Nagorno-Karabakh contact line, by striking with rifles and mortars. The Armenian positions established in southern and northern areas were attacked with 60mm mortars (2 missiles) and AGS-17 grenade launchers (14 missiles).
The DA frontline units have mainly refrained from retaliation measures and confidently executed their duties.
In compliance with the reached agreement, today, on April 11th, Azerbaijan will be given the opportunity to continue searching for corpses on the contact line.
As for now, the fate of one DA serviceman remains unknown. Through the assistance of the International Red Cross Committee, necessary inquiries and works are carried out, which aim to determine his fate.