Երևանում ընթանում է ռազմատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը
Հունվարի 19-ից ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում մեկնարկել է Հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ հոբելյանական նիստը, որը նախագահում են հանձնաժողովի հայկական մասի նախագահ, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ալիկ Միրզաբեկյանը և ռուսական մասի նախագահ, ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային գործակալության տնօրենի տեղակալ Կոնստանտին Բիրյուլինը:
Միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքային օրակարգում ընդգրկված են նախորդ նիստի ընթացքում ընդունված որոշումների կատարման ընթացքի, ռազմատեխնիկական համագործակցության նորմատիվ-իրավական բազայի կատարելագործման, ՀՀ տարածքում սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի, ինչպես նաև ռազմական նշանակության արտադրանքի վերանորոգման ու տեխնիկական սպասարկման համար սերտիֆիկացված սպասարկման կենտրոնների ստեղծման ոլորտում համագործակցության իրականացման, ռազմական նշանակության արտադրանքի մատակարարման, ռազմական երկակի ու հատուկ նշանակության արտադրանքների ցուցահանդեսներին ՀՀ և ՌԴ կազմակերպությունների և ներկայացուցիչների մասնակցության վերաբերյալ հարցեր:
Նիստի շրջանակում հունվարի 19-ին տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հանդիպումը ՌԴ Ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային գործակալության տնօրենի տեղակալ, Հանձնաժողովի ռուսական մասի նախագահ Կոնստանտին Բիրյուլինի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ ռազմատեխնիկական համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Միջկառավարական հանձնաժողովի` հունվարի 20-ին կայացած նիստին ողջունելով Հայաստան ժամանած ռուսական պատվիրակության անդամներին` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը շնորհակալություն է հայտնել ռուսական կողմին համագործակցության և իրականացված համատեղ աշխատանքի համար, համառոտ ներկայացրել է այն իրավական որոշումներն ու դրույթները, որոնք կոչված են խթանելու երկկողմ ռազմական համագործակցությունը, նոր հնարավորություններ են ընձեռում համատեղ ձեռնարկությունների կազմավորման համար: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ հանձնաժողովի գործունեությունը նպաստում է երկու երկրների պաշտպանունակության բարձրացմանը, տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը:

Yerevan hosts the Intergovernmental Commission on Military-Technical Cooperation
On January 19th, the 10th jubilee of Armenian-Russian Intergovernmental Commission on Military-Technical Cooperation was launched at the RA MoD administrative complex.
The session was presided over by the chairman of the commission’s Armenian part, Head of Logistics Department, RA Deputy Defence Minister, Alik Mirzabekyan, and the chairman of commission’s Russian part, Deputy Director of Russia’s Federal Service for Military-Technical Cooperation Constantin Biryulin.
The agenda of the intergovernmental commission included issues referring to the implementation process of the decisions taken throughout the previous session, improvement of the normative-legal base of the military-technical cooperation, supplies of products of military importance, as well as issues around the participation of RA and RF organizations and representatives in exhibitions of military products.
Within the framework of the given session, a meeting between RA Defence Minister Seyran Ohanyan and Deputy Director of Russia’s Federal Service for Military-Technical Cooperation Constantin Biryulin was held on January 19th. During the meeting, the parties discussed matters of bilateral military-technical cooperation.
On the session of January 20th, the RA Minister of Defence greeted the Russian delegation and expressed his gratitude for the collaboration, briefly presented the legal decisions and provisions aimed at promoting bilateral relations in the given sphere and creating new opportunities for the establishment of joint initiatives. The Defence Minister stated that the commission’s activities promote the defence capacity of both countries, and reinforce regional security. The works of the commission will continue till January 22nd.