Ստորագրվել է Հայաստանի և Լիբանանի զինված ուժերի միջև ռազմական համագործակցության 2016 թվականի ծրագիրը
27 Նոյեմբերի, 2015 12:38
Հայ-լիբանանյան ռազմական համագործակցության շրջանակներում ս.թ. նոյեմբերի 25-ից 28-ը Լիբանանի Հանրապետությունում է գտնվում ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Այցի ընթացքում Լ.Այվազյանին ընդունելեն Լիբանանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Վալիդ Սալմենը, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, բրիգադի գեներալ Մանուել Քիրեջյանը և այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության և Լիբանանի Հանրապետության զինված ուժերի միջև համագործակցության զարգացմանը և խորացմանը, տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին վերաբերող և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:        Լիբանանյան կողմի հետ կայացած քննարկումների արդյունքում համաձայնեցվել և ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության և Լիբանանի Հանրապետության զինված ուժերի միջև ռազմական համագործակցության 2016 թվականի ծրագիրը:
Այցի ընթացքում ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը այցելել է նաև Լիբանանի ռազմաօդային ուժերի, հատուկ նշանակության և այլ ստորաբաժանումներ:

The 2016 military cooperation plan between the Armed Forces of Armenia and Lebanon has been signed
Within the scope of Armenian-Lebanese military cooperation, from November 25 to 28, the delegation headed by Levon Ayvazyan, Chief of RA MoD Defence Policy Department, was located in the Republic of Lebanon. During their visit, L.Ayvazyan was hosted by the Chief of General Staff of the Lebanese Armed Forces, General Walid Salman, Deputy Chief of Staff of the AF, Brigadier General Manuel Karejian, and other high-ranking officials.
Throughout the meetings discussions were held on the development of cooperation between the Armed Forces of the Republics of Armenia and Lebanon; the situation in the region; other matters of mutual interest. As a result, the 2016 military cooperation plan between the Armed Forces of the Republics of Armenia and Lebanon has been signed.
During their trip, the RA MoD delegation also visited the subdivisions of the Lebanese Air Forces, Special Forces, and more.