Երևանում է Սերբիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը
Նոյեմբերի 24-ին երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Սերբիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Բրատիսլավ Գաշիչի գլխավորած պատվիրակությունը:
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում նոյեմբերի 25-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և Սերբիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Բրատիսլավ Գաշիչի առանձնազրույցը, որից հետո պատվիրակությունները հանդիպել են ընդլայնված կազմով:
Ողջունելով հյուրին` ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել հայ-սերբական հարաբերությունները և կարևորել է համագործակցության զարգացումը նաև պաշտպանական բնագավառում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Մասնավորապես` քննարկվել են ռազմատեխնիկական, ռազմական կրթության, ռազմական բժշկության, խաղաղապահության բնագավառներում փոխգործակցության և պայմանագրային-իրավական դաշտում հարաբերությունների զարգացման հետ կապված հարցեր:
Երկկողմ հարաբերություններից զատ քննարկվել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող խնդիրներ: Կողմերը միակարծիք են եղել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգային միջավայրի ամրապնդման անհրաժեշտության առումով:
Երկկողմ բանակցությունների ավարտին ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Սերբիայի Հանրապետության կառավարության միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագրի ստորագրման մտադրության մասին երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների համատեղ Հայտարարությունը:
Նույն օրը Սերբիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Բրատիսլավ Գաշիչի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, հարգանքի տուրք է մատուցել Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին:

В Ереване находится делегация во главе с министром обороны Республики Сербия
24-го ноября с двухдневным официальным визитом в Армению прибыла делегация во главе с министром обороны Республики Сербия Братиславом Гашичем.
25-го ноября в административном комплексе МО РА состоялась встреча министра обороны Республики Армения Сейрана Оганяна с министром обороны Республики Сербия Братиславом Гашичем в формате тэт-а-тэт, после которой делегации встретились в расширенном составе. Приветствуя гостя, министр обороны РА высоко оценил армяно-сербские отношения и отметил важность развития сотрудничества также и в оборонной сфере. В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов сотрудничества между оборонными ведомствами двух стран. В частности, были обсуждены вопросы военно-технического сотрудничества, военного образования,военной медицины, сотрудничества в рамках миротворческой деятельности и развития отношений в договорно-правовой сфере. Помимо двусторонних отношений, были обсуждены также вопросы международной и региональной безопасности.
Стороны были едины в понимании необходимости укрепления международной и региональной безопастностной среды.
По завершении двусторонних переговоров было подписано совместное Заявление руководителей оборонных ведомств двух государств о намерении подписать Соглашение «О сотрудничестве между правительством Республики Армения и правительством Республики Сербия в сфере обороны».
В тот же день делегация во главе с министром обороны Республики Сербия Братиславом Гашичем посетила Мемориал жертв Геноцида армян в Османской империи и возложила венок.