Նոյեմբերի 5-ը Հետախույզի օրն է
Զինված ուժերի հետախուզության ստորաբաժանումներն անցել են կազմավորման ու կայացման դժվարին ճանապարհ: Արցախյան հերոսամարտի տարիներին հետախուզության ստորաբաժանումները պատվով կատարել են առաջադրված խնդիրները, և բազմաթիվ հետախույզների սխրանքի ու հերոսության շնորհիվ է նաև կերտվել մեր հաղթանակը: Անցնելով պատերազմի հորձանուտով` հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները կոփվել են, թրծվել, կատարել բազմաթիվ մարտական խնդիրներ: Այդ ճանապարհով անցած շատ զինծառայողներ այսօր էլ շարքում են և իրենց ավանդն են ներդնում հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործում:
Այսօր ՀՀ ԶՈւ հետախուզության ստորաբաժանումները հաստատակամ քայլերով ամրապնդում են իրենց մարտունակությունը: Պատերազմական տարիներին ձևավորված ստորաբաժանումների անձնակազմերը բանակաշինությանը համաքայլ կատարելագործեցին իրենց մարտավարամասնագիտական տեսական գիտելիքներն ու գործնական հմտությունները, հարստացվեց ուսումնական և նյութատեխնիկական բազան: Արձանագրված ձեռքբերումներով ու նվաճումներով ԶՈւ հետախուզությունն այսօր կայացած կառույց է և իր կարևորագույն տեղն է զբաղեցնում մյուս զորատեսակների շարքում: Զինված ուժերի հետախուզական ստորաբաժանումները հմտորեն շարունակում են իրենց չափազանց կարևոր գործը և օրստօրե կատարելագործում են մարտական պատրաստվածությունն ու վարպետությունը:
Հետախույզի համար չկան կատարելագործման հասնելու վերջնական չափորոշիչներ, հետևաբար` նրանց համար չկան անհաղթահարելի սահմաններ կամ բարձունքներ:

November 5th is Reconnaissance Troop Day
5 November, 2015 16:49The reconnaissance sub-units of the Armed Forces have undergone a very difficult formation and development process. During the years of the Artsakh War, they have honorably carried out their assigned tasks, and our victory was achieved in part as a result of their deeds and heroism. Having gone through the maelstrom of war, the special sub-units have hardened and are capable of executing numerous combat assignments. Many servicemen who have walked this path are still in the ranks, and continue to contribute to the sacred duty of protecting their homeland.
Today, the reconnaissance sub-units of the Armed Forces of the Republic of Armenia are taking firm steps to enhance their efficiency. The sub-units established during the war enhanced their tactical and theoretical knowledge and practical skills simultaneously with the general army building process, and enriched their educational and material base. As a result of its achievements and accomplishments, the reconnaissance sub-units of the Armed Forces are a well established structure, and play an important role among the other sub-units. They continue to skillfully carry out their crucial tasks, and enhance their combat capabilities and skills on a daily basis.
There are no limits to the proficiency that reconnaissance troops can achieve, thus meaning there are no insurmountable odds or unattainable heights.