«Մարտական ընկերակցություն 2015» զորավարժությանը մասնակցող հայկական ստորաբաժանումն արժանացել է գերազանց գնահատականի
11 Սեպտեմբերի, 2015 00:00
Սեպտեմբերի 10-ին ՌԴ ԶՈւ «Աշուլուկ» զորավարժարանում տեղի է ունեցել ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՀՕՊ միավորված համակարգի զորքերի համատեղ միջոցառումների 2015թ. պլանի համաձայն անցկացված «Մարտական ընկերակցություն-2015» զորավարժության եզրափակիչ փուլը:
Մարտական հրաձգությամբ փուլին հետևել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, Բելառուսի պաշտպանության նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Անդրեյ Ռավկովը, ԱՊՀ անդամ պետությունների զինված ուժերի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ:
Զորավարժությանն ընդգրկված հակաօդային պաշտպանության և ավիացիոն ստորաբաժանումները համատեղ կատարել են առաջադրված խնդիրները: ՀՀ զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության զորքերի զինծառայողները Ս-300 համակարգերով խոցել են պայմանական թիրախները և արձանագրել են գերազանց արդյունքներ:

The Armenian battalion participating in the “Combat Commonwealth 2015” exercises has achieved excellent results
11 September, 2015 00:00
The finale of the “Combat Commonwealth – 2015” exercises took place on September 10th in the “Ashuluk” training ground of the Armed Forces of the Russian Federation, held in accordance with the 2015 Action Plan for Join Events within the Air Defense framework of the CIS participant countries.
Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan, Minister of Defense of the Russian Federation Sergei Shoigu, Minister of Defense of the Republic of Belarus General-Lieutenant Andrei Ravkov, and other high-ranking representatives of the armed forces of CIS member states observed the combat readiness stage of the exercises.
The antiaircraft defense and aviation battalions have coordinated together to complete the assigned tasks. The soldiers serving in the antiaircraft defense forces of the Republic of Armenia have hit assigned targets using S 300 SAM, achieving excellent results.
The battalions of the Armed Forces of the Republic of Armenia returned to Armenia on September 10th.