«Միություն -2015. Հաղթանակի ժառանգներ-Հայաստան» ռազմամարզական մրցույթ հավաքն ավարտվեց
Օգոստոսի 27-ին տեղի ունեցավ «Միություն -2015. Հաղթանակի ժառանգներ-Հայաստան» միջազգային երիտասարդական ռազմամարզական մրցույթ հավաքի փակման հանդիսավոր արարողությունը: Փակման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ով անձամբ պարգևատրեց հաղթող թիմերին:
ԱՊՀ անդամ 12 պետությունների ռազմամարզական-կադետական վարժարաններ ներկայացնող պատանիները խառը սկզբունքով կազմված դասակների կազմում օրեր շարունակ տարբեր մրցաձևերում պայքարում էին լավագույնի տիտղոսին արժանանալու համար: Երկշաբաթյա պայքարի արդյունքում հաղթող ճանաչվեցին հետևյալ թիմերը՝ «Ալֆա»՝ 3-րդ հորիզոնական, «Դեսանտուրա»՝ 2-րդ հորիզոնական, «ԱԱՀՋ» (Արագ արձագանքման հատուկ ջոկատ)՝ 1-ին հորիզոնական:
Լրագրողների հետ զրույցում Սեյրան Օհանյանը, կարևորելով նման միջոցառումները երիտասարդության հայրենասիրական դաստիարակության գործում, գոհունակություն հայտնեց միջոցառման ընթացքից և արձանագրված արդյունքներից: «Ամենակարևորն այն է, որ մրցումներն անցկացվել են ընկերականության մթնոլորտում, հաղթել է միասնությունն ու բարեկամությունը: Ես բազմիցս կրկնել եմ, որ մեր սերնդակիցների ձեռք բերած արժեքները պետք է փոխանցվեն ապագա սերունդներին, որպեսզի ձեռքբերումներն ու հաղթանակներն ապարդյուն չլինեն»,- նշել է պաշտպանության նախարարը:
Շնորհավորելով արտերկրից ժամանած պատվիրակություններին ու հավաք-մրցույթի կազմակերպիչներին՝ Սեյրան Օհանյանն ընդգծեց մրցույթի նախապատրաստական կազմակերպչական աշխատանքների ու մասնակիցների ընդհանուր պատրաստվածության բարձր մակարդակը: Պաշտպանության նախարարը կարևորեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանում ռազմամարզական մրցույթ հավաքն անցկացվեց նախկին խորհրդային միության պետությունների և հատկապես հայ ժողովրդի համար առանձնահատուկ տարում՝ Մեծ Հայրենականի հաղթանակի 70-ամյակին և Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջագծում. «Ես կարծում եմ, որ հավաքի 12-ամյա փորձառությունը Հայաստանում իր գագաթնակետին է հասել: Մեր ժառանգներն արժանի հետնորդներ են. ապագան նրանցն է, և նրանք հաղթանակի իրական կրողներն են լինելու: Ժամանակակից աշխարհում շատ բարդ է մեկ ժողովրդի, մեկ պետության համար կառուցել իր ապագան: Նմանատիպ միջոցառումների միջոցով մենք կերտում ենք ընդհանուր հաղթանակ, ընդհանուր կարողություններ, որպեսզի ապագան էլ միասին կառուցենք: Պատերազմն իսկապես վատ երևույթ է, ու նրանք, ովքեր երբևէ պատերազմ տեսել են, չեն  ցանկանա երբեք այլևս տեսնել դա: Այն գիտելիքները, որ դուք այստեղ ստացել եք, պետք է օգտագօրծեք միայն ամբողջ աշխարհում խաղաղություն պահպարնելու համար»,-իր խոսքում նշեց պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը:

Сбор военно-спортивных организаций «Союз-2015. Наследники Победы» завершился
28 августа на базе состоялась официальная церемония закрытия Сбор военно-спортивных организаций «Союз-2015. Наследники Победы - Армения». Мероприятие посетил министр обороны Республики Армения Сейран Оганян, кто лично вручил награды победителям.
Смешанные отряды из команд 12-и стран в течение двух недель участвовали в разных видах соревнований для достижения титула победителя. По итогам соревнований 3-е место занял отряд “Алфа”, 2-е – “Десантура”, 1-е – СОБР”.
В беседе с журналистами Сейран Оганян подчеркнул о важности проведения подобных молодежных мероприятий для патриотического воспитания, отметил о высоком уровне подготовительных и последующих всех работ, а также выразил удовлетворение результатами. “Самое главное то, что соревнования прошли в дружественной атмосфере, победило единство и дружба. Я неоднократно повторял, что приобретенные нашим поколениям ценности должны быть переданы следующем поколениям, дабы достижения и победы не были напрасны, - отметил министр.
Поздравив участников сбора и организаторов, Сейран Оганян отметил о высоком уровне подготовительных и последующих всех работ, высоком уровне подготовки участников сбора.  Министр обороны обратил внимание на то, что мероприятие было проведено в  Армении в особый для армян год 100-летия Геноцида армян в Османской империи, как и 70-илетия Великой победы.
- Думаю, что 12-илетний опыт достиг в Армении своего апогея. Наши наследники достойные продолжатели дела предков, будущее за ними, и они будут настоящими победоносцами. В современном мире очень сложно народу или государству строить свое будущее в одиночку. Подобными же мероприятиями мы куем общую победу, общие навыки возможности для того, чтоб построить  совместное будущее. Война, действительно, не хорошее дело, и те люди, кто  когда-либо видел войну, никогда не захотят вновь стать ее очевидцем. Я думаю, что те знания, которые у вас уже есть, вы будут направлены для сохранения мира совместными усилиями, - в частности отметил министр обороны Армении.