SECTIONS
Chief of the RA AF GS
SHARE
LIKE
Notice: Undefined variable: article in /srv/www/htdocs/pages/www.mil.am/new/views/innerTimelineInfo.php on line 63
17 April 2015
Movses Hakobyan
Lieutenant General
Date and Place of Birth
February 4, 1965, Chartar village of the Martuni district of the NKR.

Education
After finishing the local high school he enrolled in the Alma-Ata General Service Command School.
From August 2001 to June 2002 studied in the Academy of the General Staff of the Armed Forces of the Russian Federation. In 2003 participated in the Black Sea Security program at the Harvard University.

Service Experience
1986-1987- served in the 553rd motorized rifle regiment of the Transcaucasian Military District
1987-1988- served in the 40th Soviet Army stationed in Afghanistan.
1988-1999- held several command posts in the various military units of the Armed Forces, was commander of Martuni Defense Area.
September 1999 - appointed as Deputy Commanding General of the Defence Army of the NKR for training.
February 2000 - appointed as the First Deputy Commanding General of the Defence Army of the NKR.
March 14, 2000 – promoted to the rank of Major General.
June 2002- served as an advisor to the Minister of Defence of the Republic of Armenia.
July 2003- served as the First Deputy Commanding General of the Defence Army - Chief of Staff.
May 2007- appointed as the MoD of NKR - Commanding General of the Defence Army.
May 25, 2007 – promoted to the rank of Lieutenant General.
June 15, 2015 – By the decree of the President of the NKR was relieved of the post of Commanding General of the Defence Army.
June 15, 2015- By the decree of the President of the RA appointed as Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia.
May 20, 2016 - Deputy Minister of Defence - Head of Material Support Directorate.
October 3, 2016 - By the decree of the President of the Republic of Armenia appointed as the Chief of General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia.

Other Information
On September 2, 2002 by the decree of the President of the Nagorno Karabakh Republic, Movses Hakobyan, in recognition of his outstanding contribution to the defence of the Fatherland, was awarded with the highest reward of NKR - the “Order of Hero of Artsakh”, and with the “Golden Eagle” medal.
Movses Hakobyan has been awarded with the Order of the Combat Cross, 1st degree of NKR, Order of the Combat Cross, 2nd degree of the Republic of Armenia, Order of Vardan Mamikonyan, 1st and 2nd Degree Medals “For Services to the Fatherland”, Order of the “Red Star” of the USSR, other state and departmental medals of the Republic of Armenia and the Nagorno Karabakh Republic.

Marital Status
Married, has two daughters.